„Počet porodů, kterého by měla porodnice ročně dosáhnout, aby nebyla zrušena, měl být podle návrhu odborné společnosti 800. Vyšlo už ale najevo, že číslo nebylo ničím podložené, byl to v podstatě dost nešťastně zvolený limit," řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení pelhřimovské nemocnice Tomáš Svoboda. Od odborné společnosti  pak limit převzalo Ministerstvo zdravotnictví.

Podobný postoj jako primář zastává hejtman Jiří Běhounek. „Musím záměr ministerstva rušit porodnice s podlimitními počty porodů odmítnout jako nedomyšlený. Není možné provádět redukci jen podle počtu porodů, bez přihlédnutí ke spádovosti, ke zvyklostem a bezpečným dojezdovým časům. Vysočina je specifická rozdrobenou sídelní strukturou, nízkou hustotou osídlení, a proto nelze počet porodnic řešit jen podle ekonomicky odůvodnitelných ukazatelů," uvedl hejtman.

Zdravotní pojišťovny zatím uznávají hranici 500 porodů, kterou pelhřimovská porodnice bez potíží splňuje. Narodí se v ní ročně přes 600 dětí.

„Počty porodů u nás navíc neklesají, jak se to často v malých porodnicích děje. Zaznamenáváme dokonce mírný nárůst," sdělil primář Svoboda s tím, že do konce dubna napočítali o 33 porodů více než za stejné období loni. Přesto však i zde předpokládají, že i jich se trend sestupné porodnosti časem dotkne.

Milý přístup

Úvaha o rušení není aktuální. Ale pokud by se přece jen pelhřimovská porodnice v budoucnu zavřela, rodičky by si zřejmě vybíraly Jihlavu, Havlíčkův Brod nebo Třebíč.

Přitom dnes naopak z jiných okresů i krajů přijíždějí maminky kvůli dobré pověsti zařízení rodit do Pelhřimova. Třeba ženy z Humpolce mají stejně daleko do Pelhřimova i do Brodu. „Havlíčkobrodská porodnice  má zřejmě lepší sociální vybavení, ale tady jsem rodila už první dítě a byla jsem tu spokojená, proto jsem Pelhřimov zvolila znovu. Veškerý personál od uklízeček po lékaře má milý přístup a je tu příjemné prostředí," zdůvodnila své rozhodnutí Hana Burdová z Humpolce.

Ta se v pelhřimovské porodnici při svém prvním porodu setkala i se ženami z Jindřichohradecka. „Na otázku, proč jely rodit sem, odpovídaly, že pelhřimovská porodnice je vyhlášená. Kdyby se měla některá zařízení rušit, nevím, proč by to mělo být právě toto," dodala maminka.

Není to ale jenom dobrá reputace, čím se Pelhřimov může pochlubit. „Začíná se teď mluvit o zavádění screeningových vyšetření sluchu novorozeňat a screeningu tyreopatií čili poruch štítné žlázy u gravidních žen, přitom u nás běžně tato vyšetření provádíme už několik let," potvrdil Svoboda s tím, že oddělení nezůstává pozadu, a v něčem je dokonce napřed. Snížená činnost štítné žlázy je poměrně časté onemocnění a ideálně by se měly ženy nechat vyšetřit ještě před těhotenstvím, což porodnice zdarma umožňuje.

Pelhřimovská porodnice se potýká i s otázkou rekonstrukce, případně přesunu do nové budovy. „Projekt nové budovy není zatím z finančních důvodů v dohledné době možný, ale protože to v budoucnu může být jinak, neměla by smysl velká rekonstrukce budovy stávající," přiblížil primář.

Výtahy a chodba

Zaměstnanci si uvědomují, že některé ženy vybírají místo k porodu či k hospitalizaci mimo jiné podle sociálního zařízení, a oddělení do svého přestěhování nebude moci konkurovat nemocnicím, kde nabídka slibuje větší komfort. Jedná se ale jen o tří- až čtyřdenní pobyt v nemocnici po porodu a o něco málo delší průměrnou dobu ošetření na gynekologii.

Menší rekonstrukci za sebou však budova má. Začátkem roku zde instalovali nové bezpečnostní výtahy. Na opravy čeká i prosklená spojovací chodba. Podle primáře do ní zatéká a okna se při přistávání  helikoptéry chvějí.

Neplnoleté pacientky musí mít k registraci souhlas zástupce

Jedna novinka překvapí neplnoleté pacientky pelhřimovského gynekologicko-porodnického oddělení. Nově od letošního roku začali v gynekologické ambulanci lékaři vyžadovat souhlas jednoho z rodičů při zaregistrování neplnoletých pacientek. „Pro antikoncepci si mohou přijít i dívky mladší patnácti let, pokud je jí třeba k úpravě hormonálních poruch. Jde tu vlastně o hormonální terapii, a informovaný souhlas aspoň jednoho ze zástupců je určitě na místě," sdělil Svoboda.

Dominika Dufková