Musejí za ním nebo jeho zástupcem dojíždět i několik desítek kilometrů, což je především pro starší lidi nebo lidi bez řidičského průkazu problém. Mezi takové patří i městyse Nová Cerekev a Božejov, kde ordinuje Aleš Pátek.

„Už dva měsíce tu chybí doktor a obec s tím nic nedělá. Nevíme, co se s ním stalo. Není tu za něj žádný zástup a všichni jeho pacienti musejí jezdit do Pelhřimova k paní doktorce Křikavové. Musejí to ale stihnout mezi půl osmou a devátou hodinou ranní," nechala se slyšet důchodkyně z Nové Cerekve, která si nepřála být jmenována.

Důchodkyně navíc dodala, že si lidé v Nové Cerekvi nemají kam dojít pro léky. „Dříve tu byla lékárna, ale pak čím dál více lidí začalo nakupovat v lékárnách ve městě, třeba v té v Kauflandu, a naši lékárnu zrušili. Za to si ale místní můžou sami," soudí důchodkyně.

Obyvatelé městysů a obcí se často mylně domnívají, že za absencí jejich obvodního lékaře stojí neshody vedení obce s doktory. V těchto případech tomu ale podle starosty Nové Cerekve Zdeňka Rajdlíka tak není. „Doktor Pátek nám písemně oznámil, že tu celé léto nebude. Důvod neznáme. Lidé za ním jezdí do Pelhřimova a v době jeho dovolené ho zastupuje doktorka Křikavová," objasňuje Rajdlík.

Podobná situace 
je v Božejově

A podobná situace vznikla i v Božejově. I tam měl Pátek stejně jako v Nové Cerekvi na tamní pacienty vyhrazený jeden den v týdnu. Starosta Božejova Ladislav Brož to považuje za problém hlavně pro starší obyvatele, kteří tak musejí dojíždět za zastupující lékařkou Lenkou Křikavovou do Pelhřimova. Navíc mu vadí, že městys nebyl o tomto výpadku ordinační doby nijak informován.

„Já jsem se to dozvěděl až od starosty Ústrašína, který se to dozvěděl v obchodě. Doktor je soukromý podnikatel, nemusí to dávat nikomu vědět a nařídit mu změnu ordinační doby nelze," říká božejovský starosta Ladislav Brož.

Aleše Pátka jsme se snažili kontaktovat, ale nepodařilo se nám to. V současné době je zřejmě na dovolené.
Podle Brože je problém obecnější a spočívá v nedostatku obvodních lékařů. Jak dodává, městys se pokoušel informovat o možnostech spolupráce s dalšími praktickými lékaři, ale nepodařilo se mu to.
Podobný problém, ovšem s trvalým omezením ordinační doby praktické lékařky, řešili na podzim zastupitelé také v Červené Řečici. Na Pelhřimovsku je obecně nedostatek obvodních lékařů, kteří by své ordinace otevírali také na venkově.

Doktoři ve městech zase mívají často plno. Noví pacienti mají problém si najít svého lékaře. A ti stávající se často doslova mačkají v přeplněných čekárnách.

Podle VZP doktoři v okrese nechybí

„Když jsem měla před dovolenou zablokovaný krk a potřebovala jsem s tím narychlo bez objednání něco udělat, čekárna byla tak plná, že se na mě ani nedostalo, naštěstí to ale po pár dnech přešlo," říká s úsměvem Tereza Mirská z Pelhřimova.

To potvrzují i slova praktické lékařky Lenky Křikavové. „V současné době máme úplně plno. Nepřijímáme nové pacienty. Maximálně děti našich pacientů, které v devatenácti letech opouštějí své dětské lékaře," řekla Křikavová. Jedním dechem ale praktická lékařka dodává, že se situace na Pelhřimovsku v poslední době významně zlepšila. Svou ordinaci totiž na Třídě Legií otevřel nový obvodní doktor, který momentálně nabírá pacienty.

A kdo vlastně stojí za počtem obvodních lékařů v okrese? Zřizovatelem je kraj, ale důležitou roli hrají také pojišťovny. „Spolupracujeme s Českou lékařskou komorou a dalšími odbornými lékařskými organizacemi. Pokud se najde neobsazené místo, proběhne výběrové řízení na nového doktora," osvětluje Kateřina Filipiová z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Podle slov Filipiové počet praktických lékařů závisí na zákonem stanoveném čase, během kterého by se měl pacient být schopen dostat ke svému lékaři. A okres Pelhřimov na tom podle Filipiové není vůbec špatně. „V rámci Kraje Vysočina je nejvíce pracovišť praktických lékařů pro dospělé na sto tisíc obyvatel právě v okrese Pelhřimov," uvádí Filipiová.

Nejméně praktiků je pak podle jejích slov v okrese Žďár nad Sázavou. Filipiová dodala, že klienti VZP mohou při problémech s dostupností lékaře přijít na jakoukoli pobočku VZP a její pracovníci pacienta k nějakému lékaři umístí.

Karolína Hovorková, Jan Mazanec