To i přesto, že letos se cesta k této historické perle Posázaví dost výrazně komplikuje.

Turisty lákají originální expozice i nové prohlídkové okruhy. „Letošní sezóna se line v duchu hledání cest a cestiček do našeho krásného města a hlavně k nám na hrad. Návštěvníci opravdu musí vynaložit nemálo úsilí a důvtipu aby se takříkajíc dohandrkovali až k nám na hrad," konstatoval kastelán Luděk Šíma.

Dopravní komplikace

Přímé cestě na hrad brání hned několik velkých stavebních akcí. V první řadě byl podle kastelána Šímy uzavřen most přes vodní dílo Želivka (Švihov) což je hlavní silniční přivaděč z dálnice od Prahy a následně hned vzápětí byl uzavřen i druhý přístup do Ledče nad Sázavou a to z druhé strany od Havlíčkova Brodu, budováním nového viaduktu.

„Tím byla zkomplikována doprava hned dvojnásobně. Jak pro turisty, kteří k nám do Ledče jedou autem po silnici, tak i pro ty, kteří pro dopravu využívají vlak směrem od Stvořidel. Aby toho nebylo moc málo, probíhala tady rozsáhlá výměna kanalizační a vodovodní sítě přímo u hradu, ale ta už skončila, komunikace vedoucí ke hradu je již otevřena," dodal kastelán.

Jak vzápětí dodal, ani tyto komplikace a různá omezení návštěvníky naštěstí od prohlídky hradu neodradily. „Ve srovnání s loňskou sezonou jsme zaznamenali nárůst zhruba o tisíc návštěvníků. Dozajista nám pomohlo otevření nových okruhů a propagace, která byla spojená s natáčením nové pohádky Anděl Páně II," zdůraznil kastelán. Jako největší lákadlo letošní sezóny vidí Luděk Šíma výstavu plyšových medvídků. Mimochodem jedná se o nejrozsáhlejší výstavu medvídků v Čechách, kteří jsou součástí rodinné hry Putování za panenkou hraběnky Emmy. „Tento projekt propojuje pět výstav od Vlašimi přes Trhový Štěpánov, Zruč nad Sázavou až po Světlou nad Sázavou," upřesnil kastelán.

Jak zdůraznil, hradní expozice je třeba pravidelně obnovovat, aby se návštěvníci brzy nenudili a neunavili.

Na zájem veřejnosti si hrad v Ledči nad Sázavou dosud nemůže stěžovat. „Když jsme začínali, přišlo se v sezoně na hrad podívat ta pět tisíc lidí, teď to bývá až osm nebo devět tisíc lidí za rok. Dá se říci, že každoročně tyto počty o tisícovku stoupnou," podotkl kastelán.

I letos si budou moci návštěvníci hradu prohlédnout například takzvaný retrobyt, odpočinout si mohou ve stylizované historické kavárničce a pokochat se tady krásou odhalených starobylých fresek. Hrad rovněž poměrně nedávno rozšířil prohlídkový okruh třeba o novou galerii a půdní prostory, které byly dřív návštěvníkům uzavřené. Nyní se turisté mohou po lávkách dostat na hradní půdu. Mohou tak nahlédnout do částí hradu, které se propadly při požáru koncem 19. století.

„Je to zajímavý pohled, kdy máte pod sebou šestnáctimetrovou hloubku, ovšem je třeba upřesnit, že návštěvu půdy oceňují hlavně muži se zálibou ve stavebnictví," konstatoval Šíma.

Majitelem hradu je společnost Hrad Ledeč nad Sázavou, kterou vlastní město Ledeč a společnost AquaComb Hard.