Nyní se chystá úprava toho pelhřimovského, k níž může do konce měsíce přispět každý. Více vysvětluje vedoucí pelhřimovského odboru výstavby Zdeněk Přech.

Proč se plán nyní mění a kdo do změny může zasáhnout?
V minulosti se často změny územního plánu odehrávaly chaoticky, bez ohledu na pořadí, a bylo to neúměrně drahé a nepřehledné. Došlo k dohodě, že vždy po dvou letech bude možné plán nějakou změnou upravit – a ten současný platí právě od roku 2011. Využití a naplnění ploch navíc vyhodnocuje i zpráva o uplatňování územního plánu, která se zpracovává jednou za čtyři roky, což také může směřovat ke změně územního plánu. A druhá možnost je právě to, že o změnu požádají lidé nebo firmy. Je to šance, jak se spolupodílet na rozvoji města, protože veřejnost pak už často reaguje jen negativně na změny územního plánu, které přitom mohla ovlivnit. Termín pro podávání podnětů je do konce července.

Jak se podnět vznáší?
Pomocí obecně platného formuláře, který je k dispozici buď fyzicky na městském úřadě anebo ke stažení na našem webu. V něm žadatel vyplní čísla pozemků a návrh změny využití území. A také to, jak by se případně na pořízení změny podílel, protože obec po něm může žádat úhradu nákladů. Podle nové legislativy se totiž i při změně jedné jediné plošky musí znova předělat a vytisknout všechny výkresy, což je v případě Pelhřimova a jeho místních částí položka jdoucí až do desetitisíců korun.

Už máte nějaké podněty? A co se s nimi bude dít dál?
Už máme asi šest vážně míněných podnětů. Až se sesbírají, vznikne „balík" třeba 20 lokalit. Tyto návrhy projdou komisí výstavby a radou a v září k nim rozhodující slovo budou mít zastupitelé. Ti rozhodnou, na jakých změnách se dál bude pracovat, a tato informace pak bude sdělena žadatelům. A zároveň rozhodnou, v jakém poměru pak kdo bude co platit, protože změny na základě svých podnětů si město zaplatí samo. Konkrétní částka ale bude záviset na výběrovém řízení dodavatele, který bude na změně územního plánu pracovat.

Když zastupitelé nějaký podnět schválí, tak už je jasné, že se uskuteční?
Není, protože do něj mohou zasáhnout jednak všechny dotčené orgány jako třeba životní prostředí, kdy se například musí zohlednit bonita půdy a další věci, a teoreticky  i sami zastupitelé mohou posléze přehodnotit svůj názor třeba poté, co zváží politický dopad změny.

I v tomto případě ale žadatel za neuskutečněnou změnu zaplatí?
Ano, protože projektant tu změnu stejně musí „nakreslit". To už je riziko žadatelů, a proto je také upozorňujeme, že podnět na změnu územního plánu není zábava, ale je potřeba přitom uvažovat v souvislostech. Je to i určité opatření vůči různým spekulantům, kteří by se mohli domnívat, že pomocí změny územního plánu nějak jednoduše zhodnotí svůj pozemek třeba tím, že z pole udělají plochu pro bydlení. Mimochodem Pelhřimov má pro bydlení dostatek ploch, protože se s jejich vyčleněním počítalo už v minulosti. Přidávání dalších ploch tedy nemusí projít, zvlášť pokud ty stávající jako třeba Polní Dvůr ještě nejsou naplněné.

Může územní plán také někomu vyvlastnit pozemek?
Nemůže, pokud to není veřejně prospěšná stavba. Územní plán mu může pozemek pouze „přebarvit" na jiné využití. Veřejně prospěšnou stavbou je třeba západní obchvat města, ale investor právo k pozemkům potřebuje až při stavebním povolení.

Může územní plán města ovlivnit kraj – třeba napojením silnice od Olešné na severní obchvat?
Kraj má svůj dokument zásady územního rozvoje, se kterými náš plán musí být v souladu a pokud není, musíme ho upravit.