Showmanské sklony nepopřel ani včera, kdy televizní křeslo po letech vyměnil za lavici obžalovaných. U Okresního soudu v Jihlavě totiž vysvětloval své sexuální obtěžování a vyhrožování. Jeho výslech, který trval celý den, ale spíše než zábavnou estrádu připomínal tragikomedii.

Pětatřicetiletý Pejchal zarytě trval na tom, že ho dívky milují a všichni okolo jejich vztahu nepřejí a snaží se z něj udělat pedofila. Některým dívkám přitom bylo v době, kdy si je vyhlédl, teprve jedenáct či dvanáct let. Pejchal dívky podle obžaloby obtěžoval několik let, což nakonec přerostlo v nechutný sousedský spor, který má nyní dohru u soudu. Pejchalovi hrozí až osmiletý trest vězení za vydírání, nebezpečné pronásledování, křivé obvinění a nezákonné navazování kontaktů s dětmi mladšími patnácti let.

Výhrůžka u soudu

Hned poté, co byl Pejchal z vazby přiveden do soudní síně vězeňskou stráží, napadl slovně novináře, s nimiž má údajně nevyřízené účty. Při čtení obžaloby se pak otočil směrem k veřejnosti, kde seděla matka poškozených dívek Marie Klubalová, která je současně i svědkyní, a prstem si přejel pod krkem na znamení výhružky podříznutím.

Pejchal v tu chvíli přitom seděl mezi dvěma příslušníky vězeňské stráže. Soudce Zdeněk Chalupa okamžitě přerušil čtení obžaloby a celou událost zaprotokoloval. Pejchal řekl, že se ke gestu přiznává. Svědkyně pak před výslechem Pejchala musela odejít ze soudní síně. Pejchal si tak gestem vůči ní zadělal na další problémy a možné obvinění pro nebezpečné vyhrožování svědkovi.

O další rozruch se postarala Pejchalova matka, která se synovi během jeho výslechu snažila podstrčit výstřižek z novin. To už jinak klidný soudce Chalupa nevydržel a na ženu zvýšil hlas. Zeptal se jí, zda si uvědomuje, že je před soudem, a požádal ji o občanský průkaz. Událost opět zaznamenal do protokolu.

Pak už dostal prostor Pejchal, který si s výrazy nedělal problém a mluvil, tak jak mu lidově řečeno zobák narostl. Používal k tomu i poznámky z několika archů papíru.

„Všechno je to komplot ze strany Klubalové, která o mě šíří, že jsem pedofil, a chce mě dostat za každou cenu do vězení a nejlépe na doživotí," shrnul svou obhajobu Pejchal a dodal, že s obžalobou nesouhlasí.

Vladimír Pejchal podle obžaloby v lednu a březnu 2014 přišel na policii v Jihlavě a Marii Klubalovou udal, že mu nabízí svou dceru za peníze a cigarety. Měla se s ním vyspat, protože prý má hodně peněz.

„Rozneslo se o mně, že jsem byl v televizi a taky jsem dělal do porna, tak si mysleli, že mám peníze," sdělil včera Pejchal, který byl nakonec obviněn z křivého obvinění Klubalové.

Loni v březnu si pak Pejchal počkal na Marii Klubalovou v Polné. Odmítl ji pustit do jejího auta, přitom na ni křičel, aby o něm přestala vypovídat na kriminálce, a přál jí, aby zemřela. Když chtěla žena z místa odjet, zastupoval jí cestu a začal s ní cloumat. Nakonec se mu ubránila a do auta nastoupila. Pejchal jí ale ještě stačil ulomit zpětné zrcátko u auta. Pejchal byl obviněn z vydírání.

„Jenom jsem jí pomohl do auta, ani mi za to nepoděkovala," podal včera Pejchal svérázné vysvětlení k incidentu. Navíc zrcátko podle něj už bylo poškozené.

Vladimír Pejchal si jednu z dívek vybral jako svou oběť už zhruba před čtyřmi lety, kdy jí bylo teprve dvanáct let a jemu dvaatřicet. Podle obvinění i obžaloby ji neustále obtěžoval a sváděl. Snažil se jí být kdykoli na blízku, zval ji na schůzky a domáhal a se toho, aby s ním chodila. Sedal si vedle ní v autobuse, když jela do školy, a snažil se na ni sahat. Jednou ji sáhl na hýždě a neustále ji obtěžoval, přestože jej všichni včetně rodiny žádali, aby ji nechal být.

Neodbytný ctitel

Kontakt s dívkou se snažil navázat i přes sociální síť pod jiným jménem. Kromě toho jí napsal asi dvě desítky dopisů, v nichž jí vyznával lásku, chtěl se sejít s ní i jejími rodiči a vše si vysvětlit. V dopise, který jí poslal v říjnu 2014, dokonce dívku zval na rande, že má pro ně zajištěný pokoj. Podle obvinění měl Pejchal v úmyslu dívku pohlavně zneužít.

„Měly mě rády a byly na mne citově vázané. Doprovázel jsem je na kroužek, známe se odmalička. Na vesnici je to jiné, tady se všichni potkávají a mluví spolu, řekl Pejchal.

Později si Pejchal setkání s dívkami nahrával na diktafon a video. „Abych mohl prokázat, jak probíhá občanské soužití na vesnici, a že jsem nikoho neobtěžoval," vysvětlil.

Pejchal během hlavního líčení obvinil státního zástupce z podjatosti, policisty z Polné toho, že pohlavně zneužívali zfetované děti, on na to upozornil, proto je teď stíhán a ve vazbě. „Jeden z rodičů na mě naběhl se sekerou a chtěl mi ji zaseknout do hlavy. Podle mne je to pokus o vraždu, ale podle polenských policistů to není ani přestupek," stěžoval si Pejchal.

Přestože dívky vypověděly, že se Pejchala štítí, bojí se ho a nechtějí s ním mít nic společného, on trvá na tom, že opětují jeho náklonnost, jak citovou, tak sexuální. O jedné dívce tvrdí, že souhlasila s tím, že se za něj vdá. „Uvažujeme, že na to skočíme," odpověděl Pejchal na dotaz státního zástupce, zda by s některou z poškozených dívek chtěl mít sex.

Všechny údajné dotyky vůči dívkám omlouvá špičkováním a srandou. Jedné z dívek vyhrožoval, že když řekne své kamarádce, aby se k němu vrátila, tak ji za odměnu neznásilní. „To bylo myšleno s důvtipem," reagoval Pejchal.

Vladimír Pejchal považuje na sociální síti své stíhání za zpolitizované. Chlubí se tím, že zakládá politickou stranu. Na dotaz státního zástupce, zda má ve vazbě přístup na sociální síť, odpověděl, že ne, ale má svého asistenta.

„Také byste měl připojit svůj podpis na petici," vybídl Pejchal státního zástupce Ivo Nováka. Příliš rady si neví ani obhájce Pejchala Aleš Čáp, který to považuje za jeden ze svých nejhorších případů za svou dvaadvacetiletou praxi. „A to jsem zastupoval čtyři vrahy," podotkl Čáp.

Pejchal nebyl nikdy ženatý a podle svých slov si nepamatuje, kdy měl intimní vztah se ženou starší osmnácti let. Podle znalců trpí těžkou smíšenou poruchou osobnosti s psychopatickými rysy. Navíc trpí nezralou sexualitou, nejde však o deviaci. Hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků.