Zásah měl o to náročnější charakter, že proti policejním jednotkám stála hned dvojice agresorů. „Jednoho z nich policisté zlikvidovali a druhý se zabarikádoval v sousední budově. Zajal rukojmí a pokusil se vyjednávat," popsala základní rámec cvičení krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Nakonec byl i druhý pachatel zneškodněn.

Kromě běžných policejních hlídek, které se na místo simulované tragédie dostavily jako první, pracoval ve škole také policejní vyjednavač, speciální zásahová jednotka a zdravotníci. Výsledkem „konfliktu" byly tři mrtvé osoby, šest těžce raněných a devět lehce. Záchranáři je ošetřovali v mobilním stanu. Pomáhali také hasiči.

Záchranné složky podnikly tematické cvičení Amok s ohledem na zvyšující se počet případů masového vraždění, které už se České republice nevyhýbá. „Zatím největší případ se odehrál letos v únoru v Uherském Brodě," připomněl ředitel vysočinské policie Radek Malíř tragédii z jihu Moravy, při které útočník zastřelil osm osob v restauraci.

Cvičení ve velkomeziříčské škole se zároveň odehrálo přesně rok a den po tragédii ve žďárské obchodní akademii. Tam loni 14. října ubodala psychopatická Barbora Orlová studenta Petra Vejvodu. „S touto velice smutnou událostí ale nemá aktuální cvičení žádnou spojitost. Je to jen shoda okolností, právě loni touto dobou jsme měli naplánováno cvičení Amok v Pelhřimově, ale vzhledem ke žďárské tragedii jsme ho nakonec odložili a ve větší míře jsme jej realizovali až nyní," dodal Radek Malíř.

Zásadní rozdíl mezi velkomeziříčským Amokem a skutečnou tragedií ve Žďáře spočíval především v ozbrojení útočníka. Na rozdíl od Orlové, která vraždila nožem, nyní policisté zasahovali proti útočníkům vybaveným střelnými zbraněmi. V rámci cvičení si proto policisté zopakovali alespoň rámcové rysy chování takového typu agresorů. „Ozbrojený pachatel, který pro dosažení nějakého svého cíle zvolí masovou vraždu, vybírá místa s relativně malým prostorem a zároveň vysokou koncentrací lidí, aby měl útok co nejjednodušší. Ten trvá zhruba do dvaceti minut, během nichž se pachatel snaží usmrtit zvolený počet osob, a střílí dokud má munici," nastínil psycholog z krajského policejního ředitelství Jan Pokorný.

Součástí cvičení byla také ukázka zbraní, které speciální jednotky nasazované pro mimořádné události používají. „Máme dlouhé zbraně, brokovnice i malé zbraně pro osobní ochranu. Součástí výbavy je také balistická vesta, přílba a štít," vyjmenoval některé prvky výbavy vedoucí jednotky pro ochranu Jaderné elektrárny Dukovany Michal Čeklovský.

Jeho jednotka má primárně chránit dukovanskou elektrárnu, ale v případě potřeby vyjíždí také do terénu. Zasahovala například právě loni při žďárské tragédii.