Začala zvažovat, že by si vypomohla s vězni z rapotické věznice. Na to nakonec nedošlo, ale služeb vězňů využívají v okolí nejen soukromí zemědělci a firmy, ale i obce.

„Se zaměstnáváním chlapů z věznice má v Hlubokém zkušenosti celá řada soukromých zemědělců. Pomáhají nejen při žních, ale mnozí z nich našli uplatnění jako pomocní dělníci na stavbách v okolí," přiblížila hlubocká starostka Marie Svobodová.

Své zkušenosti se zaměstnáváním odsouzených má kralický starosta Emil Dračka.

„Byli jsme mezi prvními, kteří začali vězně v obci zaměstnávat. To bylo v době, kdy dozorci hráli s vězni v Rapoticích přesilovku," poznamenal starosta Kralic nad Oslavou. Podle jeho slov jsou vězni rádi, že se dostanou z cel ven, ale jako všude jsou mezi nimi rozumní chlapi a ti druzí.

„Potkal jsem mezi nimi pracanty, kterým ráno řeknete, co a kolik toho mají udělat, a večer je to hotové. Na druhou stranu oni vědí, že když s jejich prací nebudu spokojen, že je už nezaměstnám," dodal na vysvětlenou Dračka.

Vězni si musí pobyt v nápravném zařízení platit. Proto není divu, že je z jejich strany o práci velký zájem. Ne všichni se však dostanou za zdi nápravného zařízení.

„O tom, který z vězňů může pracovat mimo zařízení, rozhoduje speciální komise. Ne všichni žadatelé projdou přes přísné parametry. Velkou šanci pak mají ti, kteří umí nějaké řemeslo. I u nás platí, že v letních měsících je více pracovních příležitostí, než v zimě," vysvětlil mluvčí rapotické věznice Jan Doležal.

V současné době z rapotické věznice pracuje na dvě stě padesát odsouzených, z toho mimo věznici sto padesát, což je šedesát procent.

„Mám dvě firmy a se zaměstnáváním vězňů mám opravdu bohaté zkušenosti," naznačil Aleš Nováček ze Stanoviště. Celoročně ve svých firmách zaměstnává dva vězně.

„Měl jsem tady kluka, který se do věznice dostal zřejmě omylem. Ráno jsem ho poslal opravovat střechu, a když jsem jej přišel zkontrolovat, makal jako šroubek. Naproti tomu se mi hlásil do práce dvacetiletý kluk, který byl v kriminále už potřetí a tvrdil, že umí svářet. Přitom ani nevěděl, co je to elektroda," podělil se o zkušenosti Aleš Nováček.

Jako jeden z mála ve své firmě dva muže po skončení jejich trestu zaměstnal. „Vězni u mě dělají jen pomocné práce, nejsou to žádní odborníci, ale pořád se mi vyplatí zaměstnávat je. Dělají totiž, co běžný zaměstnanec dělat nechce," dodal majitel firem.

Zaměstnávání odsouzených nepřináší jen starosti. Náklady na jejich plat a dopravu se zaměstnavatelům rozhodně vyplatí, zvláště pokud kápnou na opravdového šikulu. Jejich mzda včetně jídla a dopravy se pohybuje kolem padesáti korun na hodinu.

„Samozřejmě, že zaměstnavatel musí dodržovat některá omezení související s vězni. Kromě dodržování zákoníku práce musí dotyčný zaměstnavatel odsouzené na místo práce odvést a zase je dopravit zpět do věznice. Mezi jeho povinnosti patří i poskytnout takovému pracovníkovi oběd. Vězni nesmí řídit motorová vozidla a obsluhovat speciální stroje a zařízení smí jen po řádném proškolení," dodal mluvčí věznice Jan Doležal.