Chodci tak v Santiniho ulici riskantně přecházejí silnici I. třídy. Ta je v okolí barokního mostu rušná, a přechod pro chodce u penzionu a restaurace Táferna, byl zrušen. Podle dopravních expertů nebyla „zebra" v tomto místě dost bezpečná.

„Ráno je to tady o ústa," nebrala si včera servítky mladá maminka, která vedla dceru do školy. „Auto nechám na parkovišti, ale jak se z něho dostat? Buď musím po kraji silnice až na přechod za autobusovou zastávkou, nebo prostě v tom proudu aut přeběhnout," dodala. Podobně to vidí také Vladimír Jirků. „Je jasné, že to tady je nebezpečné. A taky je myslím jasné, že problémem je zrušení přechodu u Táferny. Všichni to vědí, slibují nápravu, ale nic se neděje," komentoval chybějící "zebru" Jirků.

Chaotickou dopravní situaci u žďárského zámku a vůbec v celé Santiniho ulici má zklidnit postavení druhé lávky přes Stržský potok, vedle barokního mostu. Ta má umožnit chodcům přejití potoka k parkovišti naproti zámku. „Parkoviště se má rozšířit a podle něj vést nový chodník," připomněl místostarosta Jaromír Brychta. Jak dodal, u parkoviště se také počítá s umístěním přechodu pro chodce.

Akci město plánuje už dva roky, a stavbu muselo odložit. V předběžných plánech se počítalo s tím, že lávku, chodník i upravené parkoviště budou moci lidé využívat už v letošní turistické sezoně. Kvůli lávce přes Stržský potok zatím radnice stále jedná s majiteli pozemku, po němž lávka, pokud se má postavit, musí vést. „S majiteli pozemku jsme se zatím nedohodli na podmínkách, předpokládala jsem, že se domluvíme dříve," uvedla starostka Dagmar Zvěřinová.
Jak poznamenala Iva Malá, majitelka restaurace Táferna a pozemku, přes nějž má lávka vést, nemá proti zbudování lávky výhrady. „Město to řešilo loni touto dobou, my jsme byli na dovolené, a pak to s námi nestihli úředníci včas vyřešit, tedy uzavřít smlouvu na pronájem pozemku. Na tom to ztroskotalo, jiný problém my s tou věcí nemáme, ani nepřiměřené požadavky. Se stavbou lávky souhlasíme," tvrdí Iva Malá. „Provozní problémy nám to způsobovat nebude, takže se vším jsme souhlasili. Zajímali jsme se jen o to, kam budeme moci shrnovat sníh z parkoviště," dodala.

Už teď je tedy jisté, že letos se lávka stavět nebude. Podle starostky je ovšem potřeba, aby všechno bylo hotové alespoň příští rok. Právě teď se pracuje na opravě chodníku v Jungmannově ulici, která původně v plánech tvořila s lávkou a parkovištěm jednu stavbu.

„Plány jsme museli přeskupit. Vyjednáváním jsme se zdrželi, a tak jsme stavbu nakonec rozdělili na dvě, abychom získali stavební povolení a mohli opravit chodník, na kterém se momentálně pracuje v Jungmannově ulici. Teď ho rozkopou vodaři a energetici, a my bychom jej pak museli rozvrtat za rok znovu," uvedla starostka Zvěřinová. Chodník je rozkopaný kvůli vodovodu a částečným přeložkám kanálů, na sítích tam také pracuje energetická společnost. Dle starostky bude chodník letos celý nový až po původní lávku, pokud nepřijde zima extrémně brzo.

„Víme, že přebíhání silnice u zámku je problém, je to tam špatné vlastně od pošty skoro až k Tokozu. Lidé si na situaci hodně stěžují. Doufám, že se ji podaří vyřešit co nejdříve a bezpečnost v lokalitě zajistit," uzavřela starostka. S novým přechodem, lávkou a parkovištěm musí ale město počkat nejméně do příštího roku.