Kvůli prasklému orgánu začala žena masivně krvácet a málem zemřela. „Dávali jí jedno procento na přežití," řekl Kaman. Kvůli rozvíjejícímu se hemoragickému šoku, který je způsoben masivním vnitřním krvácením, žena prakticky přežila svou smrt.

Ženu podle jejích slov zachránilo to, že v pelhřimovské nemocnici měli drahý lék, kterým jí upravili krev tak, aby se více srážela. „Řekli mi, že kdyby pro něj museli do Brna, tak bych jistě zemřela," vzpomíná s trpkým úsměvem na porodní komplikace osmatřicetiletá Simona Kamanová. Výrazně jí pomohlo i fakt, že byla v perfektní fyzické kondici.

Kvůli masivnímu krvácení musela žena podstoupit už sedm operací, trpí psychickými problémy a nemohla kojit narozené dítě. „Hlavní problém byl v tom, že lékaři neodhalili krvácení hned, ale až druhý den. Požadovali jsme po nemocnici, aby uznala chybu, omluvila se a  vyplatila nám odškodné dvě stě tisíc korun," říká Simona Kamanová.

Nemocnice zatím odpovědnost neuznala a manželé na ni     podali trestní oznámení u Okresního státního zastupitelství v Jihlavě. „Případ řešíme s právním zástupcem pacientky. O trestním oznámení nám není nic známo," uvedla mluvčí nemocnice Monika Pytlíková.

To, že porod neproběhl standardně, potvrdila i Česká lékařská komora (ČLK). Letos v květnu vydalo okresní sdružení ČLK v Jihlavě rozhodnutí, že se ošetřující lékař Pavel Š., zodpovědný za porod, disciplinárně provinil. V poporodním období totiž podcenil klinické příznaky rozvíjejícího se šoku z krvácení. Za to dostal důtku. Pod tímto rozhodnutím je podepsán předseda jihlavského sdružení lékařů ČLK Jaroslav Šil- han. Jenže lékař Pavel Š. se odvolal – a uspěl. ČLK v Olomouci vrátila případ k novému projednání do Jihlavy s odůvodněním, že musí být vypracován znalecký posudek. „Nyní má případ na stole revizní komise. Její závěry mohou být známy tak za tři až šest měsíců," poznamenal Jaroslav Šilhan.

Kauzou se začala zabývat i jihlavská policie. „Trestní oznámení jsme od státního zastupitelství převzali a nyní budeme případ prověřovat," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ztratila několik litrů krve

Simona Kamanová šla na svůj druhý porod v plánovaném termínu loni v květnu. Podle ní i podle jejího manžela neměla žádné zdravotní komplikace. „Průběh porodu se mi zdál nestandardní. Lékaři byli chvílemi zmatení a připadalo mi, že si neví rady," vzpomíná Petr Kaman.

Druhý den po porodu začala mít Simona Kamanová silné bolesti v podbřišku a ztrácela vědomí. Přišla celkem asi o šest litrů krve a opakovaně dostávala transfuze. V tomto stavu údajně musela podepsat dokument, jehož obsah ani nebyla schopná vnímat. Musela na další operaci, při níž jí lékaři odoperovali dělohu. „Doktor mi řekl, že při neodborném vyjmutí miminka došlo k protržení dělohy a  vzniklo masivní krvácení. Pak už se mnou nekomunikovali," vyčítá lékařům Petr Kaman.

Žena musela v nemocnici podstoupit čtyři operace a  další tři do konce loňského roku. „Lékaři mohli nejméně ve dvou případech zjistit, že vnitřně krvácím. Při porodu a  druhý den, když mi bylo zle. Jenže lékař se spokojil pouze s ultrazvukem bez ohledu na příznaky," míní Simona Kamanová.

Její případ je podobný tomu, který se před šesti lety odehrál v třebíčské nemocnici. Jitka Hlavatá z Myslibořic tam tehdy utrpěla při porodu také protržení dělohy a následné masivní krvácení jí způsobilo hemoragický šok. Bohužel Jitka Hlavatá takové štěstí jako Simona Kamanová neměla, a na následky zranění zemřela.

Její manžel Jaroslav podal trestní oznámení na primáře Václava Žižlavského. Policie lékaře obvinila, ale soud jej zprostil viny. Jaroslav Hlavatý byl o vině lékařů přesvědčen, a tak podal žalobu na ochranu osobnosti. Brněnský soud letos po šesti letech přiznal rodině z Myslibořic odškodné tři a půl milionu korun.

Vedení nemocnice pod tlakem průlomového rozsudku rozhodlo, že sumu vyplatí.