Sama Třebíč se může pochlubit hned několika zajímavými turistickými lákadly. Zmínit můžeme baziliku svatého Prokopa, židovskou čtvrť jako celek nebo její jednotlivé zajímavosti a také městskou věž při kostelu svatého Martina.

„Návštěvníkům nabízíme společnou vstupenku na hned tři třebíčské památky. Krom věže a baziliky je tu i možnost prohlídky Zadní synagogy a také Domu Seligmanna Bauera," vysvětlila pracovnice informačního turistického centra v třebíčské židovské čtvrti Renata Poulová.

Za tuto trojmístnou vstupenku zaplatí každý z návštěvníků sto korun. Bez ohledu na věk nebo početnost skupiny.

„Je pravdou, že se vyplatí hlavně dospělým. Rodinám s dětmi bych doporučila využít jiných našich slev," podotkla Poulová. Přímo rodinné vstupné třebíčská informační centra nenabízejí, rodiny ale mohou využít již zmíněných slev pro děti, studenty nebo seniory. Rodiče se dvěma dětmi staršími šesti let tak za prohlídku synagogy a Bauerova domu zaplatí sto osmdesát korun.

Rodiny levněji, nejmenší zadarmo

Velkým lákadlem je pro turisty bezesporu i Státní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ten se kromě zámecké zahrady a působivých exteriérů může pochlubit i zachovalým dobovým interiérem. Návštěvníci mohou nahlédnout například do baronovy pracovny, čínského kabinetu nebo římských lázní.

Vstupné na kteroukoli ze tří nabízených prohlídkových tras vyjde v Jaroměřicích čtyřčlennou rodinu s dětmi do patnácti let o čtyřicet korun levněji než v případě, že by zaplatila plné vstupné pro jednotlivce. Navíc nejmenší návštěvníci do šesti let věku mají vstup zcela zdarma.

Podobně nastavenou výši vstupného mají v renesančním Státním zámku v Náměšti nad Oslavou. Kochat se budete moci při pohledu na unikátní mobiliář nebo na bohatý knižní fond zámecké knihovny.

Rodina se dvěma až třemi dětmi mladšími patnácti let zaplatí za prohlídku 250 korun, tedy o 50 korun méně než v případě součtu plného vstupného za jednotlivce. „Děti předškolního věku mají u nás vstup zcela zdarma," poznamenala pokladní Romana Hedbávná.

Navštívit můžete také Muzeum řemesel v Moravských Budějovicích, které aktuálně láká na výstavu fotografií památek a přírodních krás právě z oblasti Moravskobudějovicka. „Naše expozice jsou bohaté a ceny lidové," řekl Václav Kovář, vedoucí pobočky Muzea Vysočiny v Moravských Budějovicích. Pro dospělého činí vstupné 40 korun, pro děti polovinu. „Zlevněné vstupné pro rodiny se dvěma a více dětmi činí jednotně sto korun," dodal Kovář.

V Jemnici se sice rodiny slevy nedočkají, přesto je cena deseti korun za vstup do muzejní expozice věnované historii železniční dopravy více než přijatelná. „Ani prohlídka zámku není drahá. Dospělý zaplatí 30 a dítě do patnácti let jen 20 korun," zmínil Zdeněk Hopian z Turistického informačního centra v Jemnici.

Moravské zemské muzeum v Brně má na Třebíčsku hned dvě pobočky. Z hlediska cenové politiky jsou si vzájemně podobné. Jednou z nich je Památník Bible kralické, který stojí v sousedství bývalé tvrze, kde na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století nalezla útočiště utajená bratrská tiskárna. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti činí v Památníku v Kralicích nad Oslavou 120 korun. „S klasickým plným vstupným by taková rodina zaplatila o třicet korun více," poznamenala průvodkyně Monika Doležalová. Druhou pobočkou brněnského muzea je Zámek v Budišově se stálou přírodovědnou expozicí. I tam si každý člen rodiny přijde na své a navíc ušetří. „Výhodné vstupné vyjde dva dospělé a dvě děti na 190 korun. Navíc s rodinným pasem zaplatí rodič 35 korun a dvě děti mohou jít zdarma. Za každé další je cena také jen 35 korun," řekla průvodkyně Marcela Karasová.

KAMIL ČERNÝ