Do konce října budou hotové omítky, první vozidla by po mostě měla projet po dvouleté přestávce už letos v zimě.

Příběh ronovského mostu pocházejícího ze 16. století,  o jehož záchranu se bojovalo skoro dva roky, končí šťastně.

„V těchto dnech zedníci dokončují omítky, hotovo by mělo být koncem října. Původně jsme uvažovali nechat most neomítnutý, aby vynikla struktura kamenických prací. Nakonec jsme se s památkáři dohodli, že most omítnut bude, protože se nám podařilo najít historický obraz z roku 1884, kde je most skrytý  pod omítkou," sdělil starosta Jan Štefáček. Chybí už jen položit kamennou dlažbu a zakončit mostní parapety speciálním cihlovým zdivem. Omítka bude šedobílá, jak zdůraznil starosta, směs na omítku si museli stavbaři nechat dovézt ze zahraničí. Po ukončení rekonstrukce mostu, který je kulturní památkou, bude následovat kolaudace, most by měl být otevřen asi v polovině listopadu, první vozidla by mohla po mostě projet už letos v zimě. Podle informací starosty Štefáčka stála rekonstrukce mostu téměř tři miliony korun.

Loni do oprav město investovalo 558 tisíc, letos 2,1 milionu korun, ovšem v této částce je započten například technický dozor, práce archeologa a úřední poplatky.

Jak upřesnil starosta, dostalo město dotace od Ministerstva kultury, přes 200 tisíc korun je od Kraje Vysočina, 45 tisíc korun získalo město Přibyslav od pojišťovny. Jak zdůraznil starosta Jan Štefáček, most v Ronově po rekonstrukci by měl vydržet snad všechno,  rozhodně nebude jen historickou lávkou pro pěší. „Mostní oblouky jsou bytelně vyzděné, odolají velké vodě bez problémů. Plocha mostu je zpevněna železobetonovou deskou o nosnosti 22 tun," upřesnil starosta.

Most v Ronově  loni na jaře  poškodily kry po jarním tání, zkázu dokonal průjezd těžkého traktoru s vlekem. Samotnou rekonstrukci pak celé měsíce zdržovaly licitace mezi městem a památkáři, kterým se nelíbil způsob, jakým město rekonstrukci plánuje.