Od chvíle, kdy se brodská zemědělka sloučila s humpoleckou, je areál prázdný. Kraj pro něj žádné využití nenašel, a proto ho nyní nabízí k prodeji.

„Záměr prodeje už je aktuální a město má čas akceptovat naši nabídku do 26. února," konstatoval náměstek hejtmana Libor Joukl. Podle něj se kraj snaží vyjít Havlíčkovu Brodu vstříc. „Tržní hodnota areálu byla vypočtena právě na 40 milionů korun, ale za určitých podmínek jsme ochotni jít s cenou ještě o něco níž. Pokud se město do daného termínu neozve, postoupíme prodej dalším zájemcům a otevřeme obálky s nabídkami. Přednost bude mít samozřejmě ta nejvyšší," doplnil Joukl.

Jenže čtyřicet milionů zřejmě nebude pro havlíčkobrodské zastupitele akceptovatelných. „Cena je příliš vysoká. Dovolím si tvrdit, že za tuto sumu je areál neprodejný i soukromým subjektům," nechal se už dříve slyšet starosta Jan Tecl.

Velké riziko

To podpořil také zastupitel Milan Plodík. „Taková cena je skutečně moc velká a dovolím si tvrdit, že bude vysoká i pro soukromé osoby. Jít do takového obchodu se mi zdá příliš velké riziko. Navíc nemáme jasný záměr, co by se s areálem mohlo dít dál, a nevím, zda by šly třeba čerpat dotace. Předpokládám, že takový názor bude v zastupitelstvu většinový," podotkl Plodík.

„Ostatně už v Brodě máme dvě bývalé školní budovy, které se ani nám nedaří prodat," připomenul Plodík doposud neuskutečněné prodeje bývalého Domu dětí a mládeže u Aleje a budovy někdejší obchodní akademie.

Areál kdysi populární zemědělky je v územním plánu zahrnut k využití pro školské účely. Na pozemcích se kromě jiného nachází bývalá ubytovna mládeže, tělocvična nebo hřiště. Město však připravuje změnu územního plánu, podle které by tu mohlo fungovat i drobné podnikání a řemeslná výroba.

Učňovské obory

„Já bych si dokázal představit to, že by zde mohly existovat třeba učňovské obory, kterých je stále méně. Za pokus by určitě stálo navázání spolupráce s většími podniky v okolí. Prostory a kapacity jsou zde ideální," zamyslel se havlíčkobrodský zastupitel Jiří Čáslavský.

Mezi zastupiteli města se prý také diskutovalo o alternativě, při které by kraj bývalou zemědělku postoupil Havlíčkovu Brodu zadarmo. To však podle Joukla nepřipadá v úvahu. „Jako správce majetku svěřeného mi veřejností bych toto samozřejmě nemohl přijmout," konstatoval krátce náměstek hejtmana.

Připomeňme, že už je tomu dva a půl roku, kdy se ve škole přestalo vyučovat. Studenti se přestěhovali do Humpolce a areál v současné době chátrá. Kraji se pro něj ani přes některé dohady nepodařilo najít smysluplné využití.