„My jsme se dozvěděli, že by nám plánovaná trasa měla procházet několika zdroji pitné vody, a to nás opravdu vyděsilo," sdělila Deníku. „Máme sice zatím pouze přibližné informace, ale podle mapy dokážeme předpovědět, že trasa bude zasahovat do několika našich studní a čerpací stanice. To je věc, která nás v současné době velmi znepokojuje," dodala.

Důležité je podotknout, že Hořice už v minulosti řešily problém se ztrátou zdrojů pitné vody. „O zdroj vody už jsme jednou v minulosti přišli, a to při výstavbě dálnice D1. Bohužel všechno muselo jít pryč z cesty nové dálnici a nás to stálo pitné zdroje," doplnila starostka.

Nemohou se dovolat protihlukové stěny

Problém plánované trasy nové rychlotrati nespočívá jen v narušení zdrojů pitné vody pro Hořice a přilehlé obce Děkančice a Hroznětice, ale podle Přívratské i v nárůstu hlučnosti, která už teď trápí Hořice kvůli přilehlé dálnici.

„S nárůstem hluku by byl velký problém. Jelikož jsme teď obehnaní z jedné strany dálnicí a nemůžeme se dovolat ochranné protihlukové stěny, rychlotrať, která by vedla z druhé strany, by byla pro klid obce opravdovou zkázou. To už bychom byli z obou stran vystaveni příliš vysoké hlučnosti," postěžovala si Přívratská.

Na zmínku o protihlukové stěně reagovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic České republiky Nina Ledvinová. „Stěna bude zřejmě jedním z bodů dnešního jednání zástupců ředitelství silnic a dálnic se zástupci obce," naznačila mluvčí, že po dnešku budou v Hořicích vědět víc.

Petice

Obec Hořice se chce případným komplikacím vyhnout, a usiluje o změnu trasy plánované rychlotrati například peticí. „Petici již máme uzavřenou, a také jsme ji poslali na Ministerstvo dopravy. Uvidíme, jak se věc vyvine, ale určitě budeme proti stávajícímu plánu trasy dále bojovat," zakončila starostka Hořic.

Zuzana Horáková, Dominika Dufková