„Současná specializace na kočkovité šelmy snad začala již v době, kdy hostující cirkus nabídl k odprodeji pár lvů i s maringotkou," stojí v kronice jihlavské zoo.

Bouřlivý rozvoj začal s medvědy

Další šelmou v zoo byl medvěd, který na Barrandově skončil svoji filmovou kariéru, a později i jeho družka. Tím začal bouřlivý rozvoj zařízení. Vznikl medvědinec, velké voliéry pro dravce, rybník pro vodní ptactvo a ohrady pro kopytníky, které kromě poníků obsadili jaci a velbloudi.

Stav zoo se začal zhoršovat v roce 1966, kdy zemřel vedoucí zoo Josef Vitásek. Chyběla atraktivní zvířata, peníze i návštěvníci. Na podzim roku 1967 přišel do zookoutku ze Zoo ve Dvoře Králové nad Labem Vladislav Jiroušek. Krátce poté však rozhodla rada města o likvidaci zookoutku. „Téměř zázrakem se v poslední chvíli podařilo toto rozhodnutí zvrátit. Byla vypracována první studie rozvoje zoo. Započalo se s rekonstrukcí stávajícího zařízení a přibývaly nové druhy zvířat," stojí v historii zoo.

Jiroušek se stal prvním ředitelem

Stav zoo se pomalu zlepšoval. Návštěvnost se z původních dvaceti tisíc zdvojnásobila. V roce 1982 byl zookoutku Ministerstvem kultury udělen statut zoologické zahrady. Po patnáctiletém úsilí byl Vladislav Jiroušek jmenován jejím prvním ředitelem.

V existenci zoo se začala psát nová kapitola, a to velmi charakteristickým rukopisem. Uplatňovaly se přírodní materiály jako dřevo a kámen. Mříže postupně nahrazovalo sklo. S nástupem nových politických poměrů nabral rozvoj zoo plné obrátky. Poté, co na místě nevyhovujících klecí byl vybudován poměrně rozsáhlý komplex přírodních výběhů pro levharty a rysy, se Zoo Jihlava stala zoologickou zahradou bez mříží. To vše si zoo připomene o víkendu na oslavě svých narozenin. Na sobotu se v areálu zahrady chystají křtiny.

Jména dostane celkem pět mláďat. „Trojčata levhartů sněžných pokřtí v 11,00 hodin známý moderátor televizních novin TV Nova Rey Koranteng v africké vesnici Matongo a kmotrovství dvou letošních mláďat pony shetlandských se ujme zpěvačka a moderátorka Naďa Urbánková ve 13,00 hodin přímo ve výběhu poníků," přiblížila oslavy mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Pestrý program pro všechny návštěvníky je však připravený po oba dva dny. Oslavy vyvrcholí v sobotu v 10,00 hodin ráno příjezdem historických vozidel Veterán klubu Úsobí na horní část Masarykova náměstí v Jihlavě. „Veteráni se před jedenáctou hodinou přesunou přes starý brněnský most do zoologické zahrady, kde budou k vidění po celý den," informovala Kosová.

Doprovodný program doplní slámování v africké vesnici, malování na obličej, soutěž o hodnotné ceny, vtipné malování známého kreslíře Mirka Vostrého nebo vystoupení klauna nejen pro děti. O stylové hudební vystoupení se postará žesťové kvinteto Bohemia Brass, Elwis Presley Revival, Naďa Urbánková nebo Revival Swing Band Praha.

V pátek i v sobotu mohou zájemci přinést i narozeninový dárek, který zoo věnuje školám v Africe. „Doporučujeme tužky, pastelky, pravítka a další školní potřeby v originálních obalech. Srdečně zveme také všechny návštěvníky v dobových kostýmech z 50. nebo z 60. let," uzavřela mluvčí zoologické zahrady.