Městské kultury toho ale musejí obstarat mnohem víc, což samozřejmě stojí nemalé peníze a kulturní zařízení proto každý rok netrpělivě čekají, zda jim zastupitelé schválí navrhovaný rozpočet na daný rok a jaká bude výše příspěvku na kulturu. Například pelhřimovská kulturní zařízení by na svůj letošní chod potřebovala 24 milionů a 95 tisíc korun.

„Z této sumy musíme pokrýt náklady na fungování všech našich dvanácti provozů, mezi které patří například kulturní dům Máj, městská knihovna, kino Vesmír, informační centrum, kostel svatého Víta, Muzeum strašidel či nová expozice Peklo," vyjmenoval ředitel pelhřimovských kulturních zařízení Martin Ecler.

O podobě rozpočtu pro kulturu na rok 2013 její vedení jedná s městem už od začátku září loňského roku.  „Rádi bychom z městské pokladny pro letošek  získali příspěvek ve výši přibližně 15 milionů a  385 tisíc korun," prozradil Martin Ecler.

Poslední slovo v tom, jak bude příspěvek vypadat, ale budou mít pelhřimovští zastupitelé, jejichž první letošní zasedání by se mělo konat v únoru. Do té doby budou kulturní zařízení hospodařit s připraveným rozpočtovým provizoriem.

Potřebné peníze, které kultura od města nedostane, si musí vydělat sama. „Prostředky do rozpočtu získáváme například pronájmem sálu kulturního domu ke komerčním účelům nebo třeba prodejem nejrůznějších suvenýrů," nastínil Martin Ecler.

O rozpočtu pro kulturu už mají definitivně jasno v Počátkách. Tamní kulturní zařízení bude v letošním roce hospodařit se sumou 3 miliony a 800 tisíc korun. „Příspěvek se nám letos nebude nijak zkracovat, město na kultuře nešetří, za což jsem moc ráda," nechala se slyšet vedoucí počáteckého kulturního zařízení Ludmila Marková s tím, že z městské kasy dostala 2 miliony a 400 tisíc korun

Stejně jako v Pelhřimově si také  v Počátkách na část svého rozpočtu musí kultura vydělat sama. Kromě prodeje suvenýrů turistům je kulturnímu zařízení v tomto ohledu velkým pomocníkem sokolovna, kterou spravuje.

„Kromě pronájmu sálu nabízíme v sokolovně i ubytování, jehož cenu jsme nastavili tak, aby byla přijatelná pro nocležníky a zároveň i výhodná pro nás," uvedla Ludmila Marková.  Jak vzápětí doplnila, o ubytování v sokolovně je zvláště v turistické sezoně velký zájem.

O konečné podobě rozpočtu pro kulturu zatím nemají jasno v Humpolci. Vedoucí tamních kulturních zařízení Marcela Kubíčková se prozatím nechtěla vyjadřovat v konkrétních číslech. „Rozpočet je v jednání, zastupitelé by ho měli schválit v únoru. Zatím hospodaříme s provizoriem," sdělila Kubíčková.

I humpolecká kultura má pod křídly několik provozů, o které se musí postarat. „Z ročního rozpočtu musíme zajistit chod informačního centra, knihovny, muzea, kina, ale také pokrýt náklady na vydávání městského zpravodaje a  existenci kroniky nejenom města, ale i jeho místních částí," přiblížila Kubíčková. Ta na závěr doplnila, že letos by se mělo dostat i na výměnu kotle v kině, který už je v havarijním stavu.