Svoji „bílou" školu založil, coby majitel příslušné licence, před třemi léty v lyžařském středisku Vysoká u Havlíčkova Brodu a provozuje ji společně s dlouholetou kamarádkou Michaelou Drahošovou a milovníky sjezdového lyžování a snowboardingu pod hlavičkou havlíčkobrodského sdružení Lyžař HB.

„Nemohu o sobě říct, že bych byl v těchto dnech přímo netrpělivý, ale je pravda, že se na naši letošní a v pořadí již čtvrtou sezonu docela těším. Ta loňská trvala jen pár týdnů, a kdyby teď spadly teploty na několik dnů pod nulu, mohli bychom na Vysoké začít se zasněžováním a v dohledné době začít s lyžováním a výukou. A navíc, připravili jsme i některé novinky," usmál se Pertlíček.

Lyžařskou školou ve Vysoké prošlo již několik desítek žáků, malých i větších dětí, ale také dospělých, kteří se chtěli naučit dobře, a hlavně bezpečně lyžovat a zvládat všechna úskalí sjezdovek. „Školy lyžování jsou samozřejmě ve většině lyžařských areálů Vysočiny, troufám si ale tvrdit, že Vysoká poskytuje začátečníkům a adeptům sjezdového lyžování jedny z nejlepších podmínek. K dispozici máme velmi vhodný asi třicet metrů dlouhý cvičný svah se zhruba dvoumetrovým převýšením a lanový vlek," uvedl Pertlíček.

Individuální přístup

Základním principem lyžařské školy ve Vysoké je individuální přístup ke každému žákovi.

„Jeden žák, kterému se věnuje jeden instruktor, to je naprosto ideální stav. Za padesát minut výuky, právě tolik totiž trvá jedna vyučovací jednotka, se toho dá zvládnout opravdu mnoho. V průběhu sezony se ale obvykle počty žáků zvyšují, pak se snažíme o to, aby jednotlivé skupinky měly maximálně tři až pět žáků," pokračoval Pertlíček s tím, že v letošní sezoně se ve Vysoké zvýší i počet odborných instruktorů lyžování.

Podle jeho slov se průměrně zdatný a pohybově nadaný člověk, a to prakticky bez rozdílu věku, naučí lyžovat během několika vyučovacích jednotek či dnů. Za optimální věk pro výuku lyžování u těch nejmenších dětí považuje tři čtyři roky.

„Je to samozřejmě individuální, záleží také na tělesné konstituci dítěte a na stupni jeho socializace. Ne každé dítě je v tomto věku schopné být zhruba hodinu s cizím člověkem. A popravdě řečeno, přítomnost rodiče při výuce nebývá vždy přínosná. Dítě se tolik nesoustředí na výuku, a spíš sleduje, co rodič dělá," vysvětlil Pertlíček. Na otázku, jaký věk je naopak vhodný pro výuku jízdy na snowboardu, uvedl, že tak devět deset let.

Čas od času se stane, že společně s dítětem se chce naučit lyžovat i jeho rodič. „I to jsme zažili. I v tomto případě ale platí to, co jsem již zmínil. Nemusí to být výhodou, protože jeden žák sleduje toho druhého a opět se méně soustředí na výuku. Na druhou stranu ale může být tato, řekněme, souběžná výuka motivující, a to jak pro dítě, tak pro jeho rodiče," konstatoval Pertlíček.

Bez kvalitní výbavy to nejde

Výuka lyžování začíná vždy detailním seznámením s celým lyžařským areálem. Následuje rozhovor o jednotlivých částech lyžařského vybavení a jejich funkcích.

Instruktoři dbají na to, aby každý žák lyžoval v dobrém a kvalitním lyžařském vybavení, ve vhodném oblečení a samozřejmě s přilbou na hlavě.

„Děti naučíme vše od nazouvání lyžáků přes samotnou jízdu na svahu po jízdu na vleku. Prvním a nejdůležitějším krokem je zvládnutí základního a stabilního postoje na lyžích. Následují různé otočky, šlapání, přenášení váhy ze strany na stranu, nácvik plužení, bezpečného zastavení, správného zvedání, celkově pohyb na lyžích. To vše samozřejmě na rovině a bez holí v ruce. Čím menší dítě je, tím více prvků hry a zábavy musí instruktor do výuky vložit. Dítě se navíc při výuce musí cítit zcela bezpečně, uvolněně a šťastně, protože s úsměvem jde všechno lépe. Proto ho instruktor při pohybu na lyžích jistí, přidržuje a usměrňuje. Snaží se o to, aby radost z pohybu na lyžích převážila nad prvotním a pochopitelným strachem a obavami," zdůraznil Pertlíček.

Jakmile získá žák na lyžích potřebnou stabilitu, nastupuje další fáze výuky. A tou je vlastní sjezd v obloucích po cvičném svahu, opět bez holí. „V tu chvíli před žákem instruktor couvá, přidržuje mu špičky lyží, nebo ho drží za ruce a po ujetí několika metrů ho přiměje k bezpečnému zastavení. Tento postup samozřejmě mnohokrát zopakuje a teprve potom je možné přistoupit například k postupnému sjetí celé délky dětské sjezdovky. Navíc se od počátku žákovi snaží vysvětlit, že každou situaci na svahu lze zvládnout, že lze vždy bezpečně zastavit," zdůraznil Pertlíček.

Ostatní lyžaři se podle jeho vyjádření chovají k žákům lyžařské školy ohleduplně. Na svahu je snadno poznají, žáci totiž vždy lyžují v reflexních vestách a instruktoři v označených bundách.

Součástí licence a průběžného odborného vzdělávání instruktora lyžování jsou samozřejmě i kurzy první pomoci. Od samého počátku existence lyžařské školy na Vysoké neměli jediný úraz. Přesto rodičům svých žáků instruktoři doporučují, aby dítěti uzavřeli úrazové pojištění. Současně je nabádají k tomu, aby lyže žáků před sezonou zkontroloval a seřídil odborný lyžařský servis.

Talent od Boha

Mezi žáky lyžařské školy se objevují i skutečné lyžařské talenty. „Ano, měli jsme ve škole asi pětici dětí, které byly pro lyžování nadány, a to, jak se říká, přímo od Boha. Samozřejmě, že jsme na to jejich rodiče upozornili, některé naše bývalé žáky zahlédnu občas při výuce na svahu a sleduji jejich pokroky, ale to je jen hrstka z nich. Je to nádherný pocit, vidět malé lyžaře, kteří prošli naší školičkou, jak se kolem vás prohánějí na velkém svahu," řekl Pertlíček.

V průběhu zimní sezony funguje lyžařská škola ve Vysoké během týdne vždy odpoledne a v podvečer. O víkendu pak prakticky po celý den. Lidé mohou instruktory školy oslovit přímo v areálu, mohou je samozřejmě kontaktovat i na telefonech, které snadno najdou na internetových stránkách sdružení Lyžař HB. Na nich najdou i další potřebné informace, včetně ceníku a rozpisu dnů a hodin, kdy výuka lyžování a snowboardingu probíhá.

Na začátku se David Pertlíček zmínil o některých novinkách, které jeho škola pro letošní zimní měsíce připravila.

Patří mezi ně především závody žáků a absolventů lyžařské školy ve slalomu a také výuka lyžování dětí z mateřské školy v Havlíčkově Brodě.

„V těchto dnech o tom jednáme a s kolegy se na to připravujeme. Pokud se s vedením té mateřinky dohodneme a děti budou na Vysokou jezdit, rozdělíme si je do několika menších skupin. Myslím, že to bude zajímavé a přínosné pro obě strany," uzavřel Pertlíček.