Unikátní kurs začne v listopadu. Zájemci se do něj mohou přihlašovat ale už nyní.

„Po loňském pilotním kurzu pro řemeslníky letos v listopadu startujeme další ročník. Kurz otevíráme proto, že vidíme velkou propast mezi řemeslníky a specialisty, které na lešení často marně hledáme," uvedla ředitelka Národního památkového ústavu v Telči Martina Indrová.

Památková obnova historických staveb přesahuje běžnou kvalifikovanou práci řemeslníků a tvoří jakýsi mezičlánek mezi běžným řemeslem a restaurováním.

Do loňského pilotního projektu se zapojil i zedník Milan Vytiska. „Dozvěděl jsem se o něm od zaměstnavatele. Doporučil mi, abych se ho zúčastnil. Přestože se tomu teď nijak nevěnuji, určitě mě to obohatilo. Naučil jsem se štukatérské práce, dělat římsy a podobně. K tomu bych se jinak nedostal a třeba to v budoucnu využiji," řekl Vytiska.

Projekt s názvem Řemeslná obnova historických staveb má zájemcům rozšířit znalosti v osmi řemeslných a jednom teoretickém kurzu. Jedná se o kurzy pro obory zedník, štukatér, kameník, malíř, natěrač, truhlář, tesař, kovář, pokrývač a klempíř. Výuku zpestří i instruktážní videa.

Kurz je především praktický. Řemeslníci si vyzkouší práci přímo na památkových objektech. „Zájemci absolvují sedmdesát hodin praxe a třicet hodin teorie. Teorii budeme vyučovat v Telči. Prakticky si potom své znalosti řemeslníci vyzkouší na zámcích v Brtnici, v Červené Řečici a v Uherčicích," objasnila Indrová.

Cílem projektu je seznámit řemeslníky se současnými i tradičními postupy obnovy kulturního dědictví. Teoretická část je zasvětí do základů památkové péče, objasní jim, na co vše se vztahuje, jaký má význam a jak lze památky chránit. Absolventi získají certifikát, díky kterému se mohou ucházet o práci na obnově kulturních památek. „Teoretickou část chceme stihnout v zimních měsících, a jakmile to počasí dovolí, pustíme práci do terénu. Začátkem května bychom chtěli skončit, protože řemeslníci mívají od jara nasmlouvané již jiné práce," řekla Indrová.

Podobného kurzu se řemeslníci mohli zúčasnit již loni. V České republice je tento vzdělávací program unikátní, nikde jinde se totiž nekoná. Přihlašují se do něj tedy i řemeslníci z jiných krajů. Loni o něj byl velký zájem, zúčasnilo se ho osmdesát lidí. Do letošního se zatím přihlásilo zhruba dvacet. „Letošní kurz nebude stejný jako ten loňský. V lecčem jsme se poučili. V praxi jsme viděli, co řemeslníky zajímá více a co méně, proto jsme projekt trochu poupravili," vysvětlila Indrová.

Kromě vědomostí a zkušeností získají řemeslníci i lepší pozice na trhu práce a také nové kontakty. Kurz stojí osm tisíc devět set korun.Veškeré informace nejdou zájemci na webu www.obnovakulturnihodedictvi.cz.
„Památky díky tomuto projektu získají i nové příznivce, schopné využít při obnově tradiční postupy a technologie. Věřím, že to pomůže k zachování našeho historického dědictví a jeho autenticity," uzavřela Indrová.

Ivana Holzbauerová