Za nejvýhodnější cenu si mohou studenti pronajmout Klub mládeže Hájek, jehož kapacita je 150 míst. „Zatím mám jednu rezervaci na pořádání maturitního plesu. Sál s bufetem, stolovými úpravami a úklidem vyjde studenty na maximálně 10 tisíc," uvedl správce Klubu mládeže Hájek Jaroslav Kratochvíl.

Větší kapacitu ale za vyšší cenu nabízí třebíčský hotel Atom. „Maturitních plesů je u nás několik. Nemáme přesně danou částku, za kterou sál pronajímáme. Liší se to podle pronajatých hodin. Konečná cena se také odvíjí podle toho, co vše mají studenti zamluvené," řekla provozní hotelu Atom Renata Sedláčková.

Pronajmutí multifunkčního sálu s kapacitou 240 osob se pohybuje od 10 do 20 tisíc korun. V případě propojení s restaurací lze získat prostor až pro 320 návštěvníků.

Zatím žádný maturitní ples nemá doposud nahlášený vedoucí technického oddělení Národního domu Karel Caha, kam se do velkého sálu posadí 170 lidí. „Maturitní ples se v Národním domě zatím v tomto školním roce konat nebude. Cena se obyčejně pohybuje od 16 do 21 tisíc. Záleží to na době a věcech, které studenti chtějí," sdělil vedoucí Caha.

Velký sál až se 400 místy po stolové úpravě a případně malý sál pro 92 lidí nabízí budova Fóra. Studenti si ale za pronajmutí budovy připlatí.

„Kolik za pronájem zaplatí, je individuální. Záleží na tom, jaký materiál, kolik sálů a dalších služeb požadují. Cena se potom pohybuje v širokém rozmezí od 17 až do 30 tisíc," uvedl správce budovy Fóra Bohumír Šipl.

Ples je věc studentů

Jak uvedla studentka maturitní třídy Obchodní akademie a Hotelové školy v Třebíči Zdeňka Pacnerová, ples je věcí studentů a vedení školy s jeho pořádáním nemá nic společného.

„Ples máme ve Fóru, protože je to klasika. Zhruba 20 tisíc na pořádání plesu jsme museli vybrat ve třídě, protože si ples zařizujeme sami," řekla studentka. A dodala, že studenti mají ve Fóru výtěžek pouze ze vstupenek, šatny a tomboly, protože bar patří tamní restauraci.

Ceny za pronájem podobných sálů mimo Třebíč jsou o několik tisíc levnější. Například za pronájem kulturního domu v Trnavě s kapacitou až 500 lidí zaplatí zájemci čtyři a půl tisíce korun.

DAVID ŠIBOR