V Třebíči se v posledních letech stalo zvykem, že měla ohňostroje dokonce dva. Po vzoru některých měst a obcí chtěli Třebíčští myslet i na děti, které by na půlnoční ohňostroj 31. prosince nevydržely. Zároveň však nechtěli opustit tradici táhnoucí se od počátku devadesátých let. Letos však bude vše jinak. „Silvestrovský ohňostroj letos nebude. Rozhodla o tom rada města Třebíče již někdy v polovině roku. Bylo to proto, že na náměstí už byl takový cirkus, že nebylo ani poznat, kdy ohňostroj začíná a kdy končí. Každý si tam donesl vlastní rachejtle a nebylo poznat nic," vysvětlila ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Desetiletá tradice

Přesunout ohňostroj ze Silvestra na Nový rok se rozhodli již loni v druhém největším městě Třebíčska. A letos v tom budou pokračovat.

„V Moravských Budějovicích máme ohňostroj 1. ledna. Letos ho tak máme teprve podruhé. Do té doby jsme stříleli vždy 31. prosince o půlnoci. Ale rozhodli jsme se jej udělat raději pro děti. Začneme na náměstí Míru v osmnáct hodin," řekl ředitel budějovického kulturního střediska Beseda Karel Nechvátal.

Prvního ledna se mohou těšit na ohňostroj také děti v Třebíči. „O to bude určitě hezčí. Program na náměstí bude začínat o půl páté dětskou diskotékou, o půl hodiny později hodin promluví nový starosta a následovat bude ohňostroj," sdělila Hanáčková.

Město navíc ušetří. Loni stály oba ohňostroje dohromady sedmdesát tisíc korun, letos bude jeden za padesát tisíc. „My máme ohňostroje tradičně krásné a za dobrou cenu. Bude sice vypadat jak za tři sta tisíc, ale bude za padesát," dodala Hanáčková.

Naopak upustit od zavedené tradice se nechystají v Želetavě. „Nemáme důvod desetiletou tradici měnit. Zájem lidí stále je, takže jsme se rozhodli podržet se silvestrovské půlnoci," uvedl tamní starosta Radek Malý. Tamní občané se mohou těšit i na svařené víno a rozdávání kalendářů.