Dva muži předvolaní soudcem Janem Hurdíkem měli alespoň napovědět, komu měly pozemky na počátku 90. let připadnout. Zda je dnes obec Pyšel drží po právu, však ani jeden nenaznačil. Zatímco Zdeněk Malík z Brna prodal svůj pozemek nedaleko Vanče, která patří pod Pyšel, už před více než dvaceti lety, a na jména tehdejších sousedů či majetkové vazby si nepamatuje, druhý předvolaný, Antonín Varmuža z Třebíče, neměl, podle vlastních slov, ani čas se o podobné věci zajímat. „Pracoval jsem v cizině, takže jsem svůj pozemek jezdil kontrolovat jen opravdu výjimečně, možná jednou do roka. Před třemi nebo čtyřmi lety jsem ho navíc prodal," podotkl.

Varmuža tak neřekl nic, co by v tomto soudním sporu pomohlo ať už Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který se čtyř pozemků ve vanečské chatové oblasti domáhá, nebo Pyšelu. „Příliš štěstí jsem při výběru svědků dnes neměl," uznal soudce Jan Hurdík. Antonín Varmuža alespoň nechal ostatní přítomné nahlédnout do poměrů, které mezi chataři nebo mezi vedením obce a chataři v poslední době panovaly a stále trvají. „Přes původní cestu je dnes kamenný taras a soudy kvůli dalším věcem se táhly dobrých sedm let," připomněl s tím, že svého pozemku se i proto rád zbavil.

Dlouhé spory

Soudní spor, o kterém se svědek zmínil, vyvolali před šesti lety manželé Alena a Pavel Melounovi, kteří v rekreační oblasti vlastní chatu, studnu a další rozestavěnou stavbu. Pozemky, které je obklopují, patří v současné době obci. Její dřívější vedení se chtělo většiny podobných pozemků zbavit a prodat je chatařům, ne však v případě Melounových. „Byla to tehdy šikana bývalé starostky vůči nám," mínil Pavel Meloun. Soud mu dal tehdy za pravdu a kupní smlouvy mezi obcí a ostatními chataři zrušil.

Ale ani současné vedení není prodeji dvou pozemků nakloněno. Pavel Meloun se proto obrátil na Úřad pro zastupování státu s tím, zda pozemky neměly na počátku 90. let připadnout státu. Úřad na jeho impuls slyšel a žalobu, ve které se pozemků dožaduje, na obec Pyšel podal. Právě Pavel Meloun a jeho manželka mají největší zájem na tom, aby pozemky od obce získal státní úřad. Koupit je by pak pro Melounovi nebyla taková potíž, jako je tomu dnes. „Stát by v případě vyhovění žaloby uvažoval o prodeji pozemků," připustila právní zástupkyně úřadu pro zastupování státu Lenka Šebková. Hlavně kvůli nevhodně vybraným svědkům soudce Jan Hurdík středeční jednání odročil. Spor by měl pokračovat za měsíc výpověďmi dalších svědků.