Představitelé čtyř největších sportovních organizací ve městě totiž přišli s naprosto čerstvým návrhem. Automaty nerušit a polovinu z peněz, které město za jejich provozování získá, vložit do sportu.

„V případě Havlíčkova Brodu je možné očekávat v letošním roce inkaso rozpočtových příjmů ve výši deset až dvanáct milionů korun. Část těchto prostředků zhruba ve výši padesáti procent by mohla sloužit k systematické podpoře, rozvoji a financování majetkové infrastruktury organizací působících v oblasti sportu, kultury nebo sociálních služeb," stojí v prohlášení, které podepsali předsedové havlíčkobrodské Jiskry, Slovanu, Tělocvičné jednoty Sokol a Orla.

Ti tedy s připravovaným záměrem zrušení provozování těchto her na území města nesouhlasí.
Stávající vyhláška z února letošního roku, podle které už nesmí být počet výherních přístrojů a videoterminálů narůstat, je prý dostačující.

Zákaz nic neřeší

„Úplný zákaz nic nevyřeší, pokud nebude plošný po celé republice. Ten, kdo bude chtít, bude jezdit jinam, a tak z toho mohou profitovat  okolní obce. Bylo by lépe tedy peníze z hazardu investovat právě třeba do sportu, který slouží jako ochrana před těmito negativními jevy. Tyto peníze by se měly především investovat do majetku," konstatoval sekretář brodského Orla, Martin Sedlák.

Představitelé těchto velkých čtyř brodských organizací tak svým prohlášením navázali na memorandum, pod které se podepsala kromě jiných také Česká obec sokolská, Český olympijský výbor, nebo Český svaz tělesné výchovy.

I oni požadují, aby obce část výnosů z hazardu vyčlenily na podporu sportu. Návrh sportovců se tak dostane na přetřes na pondělním jednání městského zastupitelstva.

„Ale také je třeba, aby ho projednal ještě třeba finanční výbor. Ale o všem definitivně rozhodnou až zastupitelé," upozornil starosta Havlíčkova Brodu, Jan Tecl.

V Brodě prozatím nejsou dotace na sport nijak vázané na příjmy z výherních loterií. Z více než dvou stovek hracích přístrojů přiteče do městského rozpočtu ročně zhruba osm milionů korun.