„Pracuje se tam ve dvou fázích. Na jedné jsou práce v předstihu, ta druhá trošku vázla, takže jsme stavbaře museli upozornit na blížící se termín dokončení. Věřím, že do tří neděl, tedy jak byl původní plán, se vše stihne," řekla ředitelka vysočinského Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Marie Tesařová.

Největším problémem, který ohrozil včasné zhotovení prací, byl správný odtok vody. „Zkoušky dlouho nevycházely, a když už to bylo lepší, tak do toho napršelo," vysvětlila Tesařová.

Podle ní jsou na vině předchozí opravy vozovky. Také kvůli jejich nedokonalostem trvají současné opravy tak dlouho. „Musím říct, že třiadvacítka, a zvlášť na Třebíčsku, je nevyzpytatelná. V minulosti se totiž v několika úsecích jakoby rozšiřovala. Bohužel to probíhalo tak, že se kraje něčím zasypaly a na to se dal finální povrch. Opravovalo se bez nějakého velkého zkoušení," poznamenala.

Sesuvy půdy

„Dívala jsem se do archivu, a dokonce i třebíčští silničáři, jejichž silnice dříve byla, se potýkali s několika sesuvy půdy," upozornila.

Nepříjemnosti museli řešit i stavbaři v Náměšti nad Oslavou. Při budování nové kanalizace se také oni potýkali s nadměrným množstvím vody. „Postup prací to zpomalilo. Nezastírám, že tam určité problémy byly, k dnešnímu dni ale máme hotovo. Další práce už dělá ŘSD," doplnil tajemník společnosti Vodovody a kanalizace Karel Nedvědický.

Z původní náměšťské kanalizace, která vedla pod ulicí Třebíčskou, nevyužili dělníci nic. „Byla to značně poddimenzovaná betonka. Nová síť je ze sklolaminátu a i kapacitně bude sloužit dlouho," řekl Nedvědický.

Celá investice, která zahrnuje opravy kanalizace, vozovky, vybudování kruhové křižovatky a úpravy blízkého okolí, pojme přibližně 60 milionů korun. „Z toho třináct milionů investujeme my, a to do chodníků a osvětlení. Část prací bude probíhat i příští rok, to už ale za plného provozu," podotkl starosta Náměště Vladimír Měrka.

Průjezdného průtahu se mají řidiči dočkat 1. listopadu. Už o měsíc dříve bude v jednom směru otevřená okružní křižovatka při příjezdu do města od Třebíče. „Velmi to ulehčí objízdné trase přes nádraží. Řidiči se tak snáz dostanou do Husovy ulice i na Ocmanice," pochvaloval si Měrka.

Lidi, kterým půlroční uzavírka vadí, chápe. Pro Náměšť je to ale podle něj nejlepší řešení. „Kdyby se nepodařilo skloubit práce na kanalizaci a na silnici, tak by se neopravovalo jeden rok, ale dva roky. Dělá se to proto, abychom občany omezovali co nejméně," mínil Vladimír Měrka.

I přes komplikace s budováním kanalizace zatím původní termín dokončení platí. „Nechci zneklidňovat veřejnost, ale bude to na knop," poznamenala Tesařová.

Příští rok se opraví Studenec Vícenice

Práce ani uzavírky s letošním rokem ze silnice číslo 23 nezmizí. Řidiče čeká další opět několikaměsíční omezení v úseku od Studence po Vícenice. „Pokud stihneme všechny administrativní kroky do začátku příští stavební sezóny, tak je nám celkem jedno, kdy to dodavatel udělá. Stihnout se to ale každopádně musí do 31. října 2015," předeslala Marie Tesařová.

Rekonstrukce za plné uzavírky může na více jak čtyřkilometrovém úseku trvat dva až čtyři měsíce. „To, kolik času dáme dodavateli na realizaci projektu, bude záležet na rozsahu prací, který ještě upřesňujeme," podotkla ředitelka krajské ŘSD.

Hlavní práce na ulici Sportovní v Třebíči, která je součástí silnice I/23, budou probíhat také příští rok. Přesný termín rekonstrukce a délka dopravní uzavírky se bude teprve upřesňovat. Společně s úsekem Studenec Vícenice půjde o jednu z posledních oprav frekventované silnice.

Konec uzavírek

Náměšť nad Oslavou

Západní část průtahu města se otevře 1. listopadu.

Kralice nad Oslavou

Průtah obce se otevře 31. října.

Červená Hospoda Veverka

Úsek o délce 6,1 kilometru se otevře 13. října.