„Do ordinace praktického přišla lékaře pacientka, která pobývala v Sierra Leone. Všechny příznaky naznačovaly, že by nemocná mohla trpět hemoragickou horečkou ebola. Kromě pacientky byli ohroženi také lékař, tři další lidé v čekárně a zdravotní sestra," popsala scénář cvičení, do něhož se zapojilo okolo pěti desítek hasičů, policistů, zdravotníků, strážníků a pracovníků Krajské hygienické stanice, mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Cílem taktického cvičení bylo ověření taktických postupů jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a jejich připravenosti na případ, který by mohl nastat. „Míváme dva druhy cvičení. Jednak taktické, na které jsme předem připraveni, dopředu jsou rozplánovány všechny činnosti i časový harmonogram, předem víme, co kdy má kdo udělat, jak se chovat, komu předávat informace a podobně. A míváme také cvičení prověřovací, o kterém nesmí nikdo nic dopředu vědět," vysvětlila Petra Musilová.

Tísňová linka

Pacientka přišla k lékaři s příznaky eboly včera v půl třetí odpoledne. Zdravotník okamžitě zavolal na tísňovou linku 150. „Ihned nato se aktivovaly veškeré složky integrovaného záchranného systému," doplnila informaci Petra Musilová.

Na místo dorazili pracovníci Krajské hygienické stanice, hned za nimi se k budově polikliniky vypravili hasiči. „Jejich stěžejním úkolem byla dekontaminace osob a zajištění místa události," objasnila Petra Musilová.

Pacientka s ebolou stejně jako lékař a zdravotní sestra, kteří ji ošetřovali a další dva lidé, jež s ní nějakou dobu čekali v čekárně, museli být předtím, než byli převezeni na odborné pracoviště, dekontaminováni. Na veškerou činnost spojenou s taktickým cvičením bedlivě dohlíželi předem určení rozhodčí.

„Ti kontrolují, jestli jsou použity správné ochranné prostředky, zda jsou osoby do bivaku správně uloženy a podobně," vyjádřila se Petra Musilová.

Podobná taktická cvičení probíhají na území Kraje Vysočina pravidelně. V minulosti se uskutečnilo například ve Vysočina Areně, kde se podle předepsaného scénáře zřítila tribuna s diváky nebo na Harusově opci, kam havarovalo imaginární letadlo.

Ve budově žďárské polikliniky se podobná událost uskutečnila poprvé. „Dohodli jsme se na cvičení už před několika měsíci. Pro nás příprava nijak náročná nebyla, hůř na tom byli hasiči. My jsme zajistili pouze prostory," podotkl ředitel polikliniky, kde se akce odehrávala, Michal Hubert Zrůst.

Virové onemocnění známé jako ebola nebo také krvácivá horečka, je velmi nakažlivé. Poprvé se tento virus objevil v roce 1976 a nejsilnější epidemie této nemoci s největším počtem úmrtí byla zaznamenána v březnu roku 2014 v západní Africe. Mezi symptomy prozrazující nástup eboly patří horečka, bolest v krku, zvracení, průjem, zánět spojivek a následně krvácení, a to jak vnitřní, tak i vnější. Úmrtnost se pohybuje mezi pětadvaceti až devadesáti procenty.