A právě tady je obzvlášť důležité dodržovat pitný režim, aby snad nedošlo ke zdravotním komplikacím. A velké společnosti z Havlíčkobrodska se snaží nic neponechat náhodě.
„Po celé továrně máme rozmístěné barely vody, kde si každý může natočit vodu podle chuti a potřeby. Určité profese, jako například strojníci nebo leštiči, tedy lidé pracující tam, kde je největší teplo, dostávají navíc ještě šťávu. Na některých pracovištích je skutečně extrémní teplota, ale prozatím se nám nestalo, že někdo z důvodu tepla zkolaboval," říká Martin Fait, ředitel skláren ve Světlé nad Sázavou.
Podobná opatření dodržují také ve slévárnách v Novém Ransku, kde ve výrobních prostorách panují také velké teploty. Tady navíc pamatují i případy, kdy měli zaměstnanci kvůli velkému horku zdravotní potíže.
Kolapsy z tepla
„Na každém pracovišti, kde jsou extrémní vedra, jsou rozmístěny výrobníky sodové vody. Pracovníci dostávají navíc ještě sladké sirupy, takže si mohou podle chuti udělat sycený nápoj. To se týká však skutečně jen těch zaměstnanců, kteří dělají na pracovištích s extrémními teplotami. Bohužel se nám už párkrát stalo, že to teplo lidé nenesli příliš dobře. Letos naštěstí ještě ne, ale loni i předloni jsme tu měli jeden případ, kdy nám zaměstnanec kvůli velkému teplu zkolaboval," popsal ředitel raneckých sléváren František Kubát.
Podle slov Martiny Janáčkové, vedoucí personálního oddělení, velmi pečlivě dbají v těchto dnech na pracovní podmínky svých zaměstnanců i v brodském Pleasu.
Ti se mohou v pracovní době dokonce i rychle osprchovat. „Distribuujeme pití, jeden a půl litru každému pracovníkovi na směnu. Vedoucí jednotlivých provozů si pak mohou v horkých dnech vyžádat přestávku, pokud už je teplota neúnosná. Tu mohou zaměstnanci využít třeba k vysprchování. V noci v halách větráme, aby tu ráno bylo příjemněji, někde nám funguje klimatizace, jinde pro změnu máme v oknech rolety," přiblížila opatření v Pleasu Janáčková.
Podle aktuálních předpovědí počasí by současná vedra měla panovat i v dalších dnech.
Jan Štrobl