„Před více než deseti lety na dovolené v době odpoledního klidu jsem si zkoušel vyrobit figurku ze dřeva. Celkem se mně to zadařilo. A tak jsem potom přišel na myšlenku, že bych si mohl vyřezat z lipového dřeva svůj vlastní betlém. Podařilo se mi to, vyrobil jsem si dokonce postupně několik menších betlémů, ale vždy za mnou přišel nějaký kamarád a se slovy: Prosím tě, dej mi ho. Však ty si vyřežeš nový a ještě lepší. To se několikrát opakovalo, až jsem si někdy před šesti lety řekl, že si musím udělat čistě pro naši rodinu betlém větší a dokonce pohyblivý," popisuje Emil Peitz.

Od nedaleko bydlícího kamaráda Martina France se přiučil něco dalšího o řezbářském umění. Další kamarád Pavel Balcar mu zase pomohl figurky rozpohybovat. Betlém pak několikrát rozebral, naposled v loňském roce, kdy vše umístil na kostru z ocelových nosníků. Celá konstrukce je na kolečkách, aby se s ní dalo pohybovat. V současné době má betlém Emila Peitze 160 figurek, z toho je stovka figurek pohyblivých. Přes značně složité převody je pohání jediný elektromotor na třífázový proud.

Emil Peitz se mezitím stal řádným členem spolku Příbramští betlémáři. „Zúčastňuji se v létě na hradě Křivoklát řezbářského sympozia. Sjede se nás obvykle okolo padesáti řezbářů z celé republiky. Jezdí tam i restaurátoři a další odborníci. Pro správu hradu jsme již vytvořili veliký betlém s třiceticentimetrovými figurkami. Také jsme jim vyřezali figury pro výzdobu restaurace a loutky pro loutkové divadlo. Je tam krásné prostředí a vždy se tam něco nového přiučím. Ostatně hrad Křivoklát mám již také vyřezaný na levé horní straně mého rozšířeného betlému," ukazuje Emil Peitz.

A jaké má třebíčský betlémář další plány? „Do Vánoc ještě chystám provést poslední úpravy vlastního betléma a také dokončit figury svatého Josefa a panenky Marie v téměř životní velikosti, které umístím na zahradu před dům," popisuje.

O vánočních svátcích se může na pohyblivý betlém pana Peitze přijít podívat každý. „Bydlíme v Třebíči téměř na konci Arbesovy ulice vpravo, nedaleko vrcholu Strážné hory. Podle figur svatého Josefa a Marie na zahradě před domem to bezpečně poznáte," zve Emil Peitz.