„V průběhu sbírky došlo k navýšení počtu kasiček. Objevily se totiž další oblasti, kde se místní rozhodli do sbírky zapojit jako koledníci. Jde například o Prosetín, Čtyři Dvory a Brťoví. Celkový počet kasiček je v tuto chvíli 468," sdělila Veronika Dobrovolná, koordinátorka Tříkrálové sbírky pro oblast Žďáru nad Sázavou.

Mezi koledníky nepatří pouze dobrovolníci, kteří jsou s Charitou v kontaktu při Tříkrálové sbírce, ale i charitní zaměstnanci. Většina z nich se pravidelně zapojuje ve svých již tradičně navštěvovaných lokalitách.

Každým rokem ve svátek Tří králů vyráží skupinka pracovníků na Městský úřad ve Žďáře nad Sázavou. Vedení města se jejich účastí rozhodlo zpestřit novoroční setkání pracovníků, při kterém letos již podruhé zazněla tříkrálová koleda i za přítomnosti velblouda Kamila.

Městský úřad v Bystřici nad Pernštejnem zažil návštěvu tříkrálových koledníků včera. Tamější úředníky navštívili s tříkrálovou zdravicí uživatelé denního stacionáře Rosa společně s pracovníky. „Rozhodli jsme se do sbírky také zapojit, protože víme, že peníze podpoří služby ždárské Charity," řekla Petra Königová, vedoucí bystřického denního stacionáře. Ten z loňského výtěžku pořídil pro převoz svých uživatelů devítimístný automobil.

Ve Velkém Meziříčí se tříkrálové koledy účastní vedoucí denního stacionáře Nesa Alena Poulová. „S naší skupinkou navštěvujeme stejné domy, což vidím jako výhodu, protože za několik let si na naši návštěvu občané již zvykli a někteří nás již očekávají. Líbí se mi, že Tříkrálová sbírka není jenom o vybírání peněz, ale také že lidem popřejeme do nového roku. Obzvláště u některých starších lidí je znát, že mnoho návštěv k nim během Vánoc nepřijde a jsou vděčni, když jim děti zazpívají. Jako vedoucí jedné ze služeb vím, že vybrané peníze opravdu pomáhají," vysvětluje Alena Poulová.

„Moji tři králové se vždy moc těší na starší paní, která bydlí sama v patře a má problémy s chůzí. Ta nám peníze posílá z okna v hrnečku na provázku," dodala s úsměvem Alena Poulová.

Již několik let dělá některým koledníkům doprovod věrný velbloud se služebním jménem Kamil. Každým rokem se pod jeho masku při tříkrálovém putování po městských úřadech schovává personalistka žďárské Charity Renata Konečná.

Velbloud Kamil

„Kamil svojí přítomností předává radost, úsměv a pohlazení na duši. Není krásnější pohled na lidi než se dívat, jak se rozzáří při pohledu na našeho Kamila a v tu chvíli zapomenou na všední starosti a bolesti. Prostřednictvím Kamila, ale hlavně i díky třem králům, můžeme lidem poděkovat za jejich vstřícnost vůči druhým lidem," popisuje Renata Konečná.

Do Tříkrálové sbírky se zapojuje i ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená, a to především přípravou občerstvení pro novoměstské koledníčky. „Je to taková drobná forma poděkování a zároveň povzbuzení. Koledníci přichází většinou ušlí a vymrzlí. Proto je fajn, když si mohou vypít teplý čaj, dát něco dobrého, posedět a předat si zkušenosti a zážitky," nechala se slyšet Jana Zelená.

Do celostátní sbírkové kampaně se s kasičkou zapojuje i sama koordinátorka Tříkrálové sbírky Veronika Dobrovolná. Nejen, že má na starosti celou organizaci od zapečetění kasiček až po sčítání výtěžku, ale zvládne i nasadit korunu a vyrazit do terénu s dětmi jako vedoucí skupinky.