Sotva odezněly poslední tóny loňských osmi kulturních akcí na soukromém pozemku mezi Meziříčkem a Krasonicemi, už se rozezní další. Decibely hudebního stylu techno si budou vychutnávat návštěvníci akce a nuceni k tomu budou i obyvatelé okolních vesnic. „Nejsem z toho nadšený ani trochu. Bohužel všichni novináři, policisté a hygienici se k nám sjíždí až v průběhu technopárty, měli by ale přijet ještě před ní, aby slyšeli to ticho a viděli tu čistou přírodu a ráj na zemi. Až začne technopárty, bude to tu k nepoznání," líčil starosta Meziříčka Miroslav Pátek.

Zmínil se také o petici, která mezi lidmi před rokem kolovala. Z necelé stovky tamních obyvatel ji podepsalo sedmapadesát, další se připojili z okolních obcí. „Je to soukromý pozemek, je demokracie a takhle to dopadá. Demokracie je ale přece i o lidskosti a o společném soužití občanů. Teoreticky proti tomu páky máme, v praxi to ale vypadá spíš opačně. Obecní vyhláška nic nevyřešila," mínil Pátek.

Hlasitou hudbu vnímají i lidé v Cidlině, kteří mají k reproduktorům vzdušnou vzdálenost nejméně pět kilometrů. „Duní to a je to hodně monotónní. Osobně mi to ale příliš nevadí, dá se při tom spát, hůř jsou na tom známí, kteří bydlí v Krasonicích. Stěžují si na hluk i na odpadky," řekla Ivana Buďová z Cidliny.

Zároveň ale technaře neodsuzuje. „Mají právo se bavit, bylo by špatné jim upírat jejich svět. Nejlepší by byl kompromis, který by vyhovoval obyčejným lidem i technařům," podotkla.

Ten je však, zdá se, v nedohlednu. Starosta Meziříčka z toho obviňuje hlavně majitele Skalákova mlýna, který je nyní v zahraničí, a ve středu nebyl k zastižení. „Pokud není soudný, tak s ním nepohne nic. Bezohledně se chová k nemocným lidem nebo malým dětem, které, když chodily loni v červnu do školy, tak ještě ráno překračovaly opilé lidi," upozornil Pátek.

Nad pořádkem v okolí budou bdít policisté. „Dohlížet budou nad veřejným pořádkem v místě i v blízkém okolí a budou rovněž dohlížet nad bezpečností a plynulostí silničního provozu," řekla mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.