Jihlavský okresní soud začal ve středu rozplétat případ Ukrajince, který podle obžaloby ve svém domě v Třešti a pronajaté garáži v Čenkově na Jihlavsku přechovával stovky kradených náhradních dílů do aut různých značek.

Na obří sklad s různými druhy čerpadel a světlometů přišli kriminalisté náhodou na podzim 2010, když u cizince hledali nezdaněné cigarety. Čtyřicetiletý Ilja Blaha byl za krácení daně u tabáku odsouzen k podmínce. Vypršet by mu měla letos v září.

Jenže za ukrývání kradených náhradních dílů mu nyní za přečin podílnictví hrozí trest od dvou do pěti let. Podle obžaloby měl Blaha z nelegálního obchodu prospěch přes čtyřiadvacet milionů korun.

Žaloba: Původ zboží byl zřejmý

Podle obžaloby díly nakoupil od dosud neznámých lidí a podle toho, jak byly zabalené či za jakou byly cenu, mohl předpokládat, že jsou kradené.

„Já jsem ty věci neukrýval. Nakupoval jsem je pro klienta z Běloruska," hájil se u soudu Ilja Blaha, který v Česku žije dlouhodobě. V Třešti bydlí v opraveném domě od roku 2012.

Všechny nalezené díly byly ukradeny v letech 2008 až 2010 ve firmách v Česku i jiných státech Evropské unie. Mezi poškozenými firmami figurují Bosch Diesel a Automotive Lighting z Jihlavy, Škoda Auto z Mladé Boleslavi. Postižené byly i automobilky Volkswagen v Německu i Maďarsku a Audi Hungary Motor se sídlem v Maďarsku.

Zmocněnec firmy Bosch Diesel Petr Břečka u soudu vznesl nárok na náhradu škody přes 411 tisíc korun, společnost Automotive Lighting požaduje dva miliony a sto tisíc korun, automobilka Škoda Auto pak žádá 105 tisíc korun.

Ilja Blaha podle svých slov všechny díly nakupoval na internetových burzách v Česku i v Polsku. Do Polska jezdil i na klasické burzy.

Tajemný klient z Běloruska

„Kupoval jsem vzorky dílů a posílal je ke schválení klientovi jménem Uss do Běloruska. Když Uss díly schválil, tak jsem je nakoupil a nechal si je dovézt. Využíval jsem služeb kurýrů i řidičů autobusů, přes které jsme si posílali i peníze," popsal Ilja Blaha, který prý z obchodu neměl žádný prospěch, protože to dělal pro ženu, která ve firmě Usse měla podíl. Jestli někdy nějaké peníze jako společník dostala, nevěděl.

Některé nalezené díly byly v originálním balení a opatřeny průvodními lístky. „Nezajímalo mě, odkud pocházejí," reagoval Blaha.

Některá čerpadla byla použitá a repasovaná. „Použitá čerpadla jsme rozebírali a pískovali," vysvětlil Blaha. Žalobkyni také zajímalo, jestli má ke všem nakoupených dílů doklady.

„Měl jsem je, ale ztratily se, když jsme byli vykradeni. Policii jsem je proto nestačil předat. Při domovní prohlídce je nechtěli," tvrdil Blaha.

Před soudem vypovídalo několik svědků. Například bývalý projektový manažér firmy Bosch potvrdil, že čerpadla lze repasovat i v domácích podmínkách. Hlavní líčení bylo po výslechu svědků odročeno.