Podle slov mluvčí profesionálních hasičů na Vysočině Petry Musilové jde o dvě nejčastější příčiny vzplanutí ohně na polích. Od začátku června hasiči zasahovali u patnácti požá-
rů v přírodním prostředí na Pelhřimovsku, loni vyjížděli 
k šesti případům. „V minulém roce oheň nezpůsobil škody, naopak letos ano, a to za více než tři sta tisíc korun," do-plnila Musilová.

Ve čtvrtek po 11. hodině dorazilo pět jednotek profesionálních i dobrovolných ha-sičů do Budíkova u Humpolce, kde vypukl požár na poli na ploše zhruba čtyř hektarů.

Událost si vyžádala vyhlášení druhého stupně poplachu. Příčinou požáru byla závada na žacím stroji. Škoda se vyšplhala na 150 tisíc korun, uchráněno bylo zhruba půl milionu korun. „Byl jsem přímo na místě a také jsem volal hasiče, nicméně mi řekli, že požár už někdo nahlá-
sil. Hasiči měli komplikovaný příjezd, jeli po silnici vedoucí z Budíkova na Kejžlici, jenže ohnisko požáru bylo na druhé straně. Navíc foukal vítr a oheň postupoval rychle," popsal starosta Budíkova Luděk Doležal.

Dodal, že na místo dorazi-
li jako první hasiči z Kejžli-
ce a Humpolce. Ještě před jejich příjezdem se prý do hašení pustili sami zemědělci. Petra Musilová doplnila, že 
v podobných situacích to bývá obvyklé. „V takovém počasí jsou zemědělci většinou připraveni a vybaveni na prvotní zásah," zmínila mluvčí.

Starosta Doležal zapátral 
v paměti a připomněl podobný požár, který v obci vypukl už dříve. „To už je opravdu dávno, tenkrát zahořel balík, který spadl na výfuk traktoru. Škoda byla ale minimální," vzpomínal Doležal.

U požáru obilí v Mysletíně zasahovaly ve čtvrtek kolem půl čtvrté odpoledne čtyři jednotky profesionálních i dobrovol-ných hasičů. Oheň na ploše 
o rozloze zhruba jednoho hektaru způsobil škodu za dvacet tisíc, hasiči uchránili půl milionu korun.

Zejména sucho a slunečné počasí ve dnech sklizně vzniku požáru vydatně pomáhá. „Takové podmínky hašení ohně ztěžují. Země je úplně vyprahlá a oheň se velice rychle šíří. Pokud je i větrno, hašení je ještě obtížnější. Může se například stát, že se oheň vlivem větru stočí a ohrozí zasahujícího hasiče," vysvětlila Musilová. Za požáry trav a hrabanek nejčastěji podle mluvčí hasičů může lidská nedbalost. „Někdo odhodí nedopalek od cigarety nebo neopatrně zachází s otevřeným ohněm," řekla Musilová.

Hasiči na Vysočině letos nezasahovali u žádného velkého požáru v lese. „V tomto případě situaci komplikuje kořenový systém, kvůli němuž hašení trvá déle, a také nepřístupný terén," dodala mluvčí Musilová.

Vzhledem k počasí a častým požárům v přírodě vyhlásil včera hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek období déletrvajícího nadměrného sucha, s čímž souvisí stanovení preventivních opatření, která budou platit až do odvolání. Jde o zákaz spalování především klestí v lesích, slámy na polích či suché trávy nebo rákosu a používání zábavní pyrotechniky na místech, kde by mohl vzplát oheň.