„Je složen z deseti samostatných postaviček. Máme v něm svatou rodinu, tři krále, pastýře s ovečkou, oslíka a volečka," vyjmenoval majitel hotelu U Hrocha Karel Švanda. Každý kus betlému je originálem díky tomu, že se vyrábí ručně. Průměrná cena jedné figurky se pohybuje kolem tří set korun. „Když si lidé zakoupí betlém jako celek, tak dáváme slevu," podotkl Švanda.

Ve sklárně U Hrocha teď vyrábějí i adventní svícny a skleněné vánoční zvonky. „Zvonečky jsou funkční, můžete je doma použít třeba k přivolání Ježíška o Štědrém dnu. Ve zvonu je vlepené skleněné jadýrko na řetízku, krásně zvoní. Každý kus je originál a má trochu jiný zvuk," řekl sklářský mistr Oldřich Šimpach. Sklárna dále nabízí stálý sortiment v dárkovém vánočním balení.

Škrdlovická sklářská huť je v prosinci při mikulášském a adventním skláření otevřená pro veřejnost ve všední dny od 14.30 do 18.00. O víkendech od 12 do 18 hodin. „Ale nikoho v šest hodin večer nevyženeme, když se bude ještě chtít chvilku dívat sklářům pod ruce," usmál se Karel Švanda.

Na sobotu ve sklárně chystají speciální akci. Od 16 hodin každou celou hodinu přijde do sklárny Mikuláš s čertem a andělem. „Čertům se u nás v teple u pece líbí. V celou hodinu zhasneme a jen při světle ze sklářské pece vstoupí mezi děti pohádkové bytosti. Ty za básničku dostanou dárečky," řekl Švanda. Mikulášská nadílka se ve sklárně bude konat do 19 hodin.

V provozu bude škrdlovická huť U Hrocha do vánočních svátků. „Do 22. prosince, pak bude delší odstávka. Počítáme s tím, že pec znovu zapálíme začátkem června na začátku turistické sezony," uvedl majitel sklárny.

Nová sklářská huť ve Škrdlovicích funguje od letošního léta s cílem oživit dlouholetou historii sklářství na Žďársku, zaměřená je na glass turistiku. „Poskytujeme zážitkovou službu, díky níž mohou zájemci sledovat skláře přímo při práci," uvedl Karel Švanda. V samotné produkci se huť specializuje na výrobu reklamních a dárkových předmětů a také na originální nápojové sklo pod značkou Sklářská huť U Hrocha.