Muzeum ji připravilo ve  spolupráci se soukromou sběratelkou Svatavou Ryparovou a s místní  základní školou.

„Výstavní sál je plný plyšových medvědů, meďánků, mišánků a medoušků a žáci polenské školy výstavu doplnili svými výkresy a literárními pracemi na téma podtitulu výstavy Kde je medvěd, tam je domov," vysvětlila Alena Vyskočilová, ředitelka  muzea.

Historie plyšových hraček se začala psát v 19. století, první medvídky vyráběla firma Steiff v Německu. Ke své slávě si plyšový medvídek nakročil v roce 1903, kdy firma Steiff dodala 3 000 těchto hraček do USA. Na výstavě v St. Louis v roce 1904 získal medvídek hlavní cenu. O čtyři roky později se již produkce plyšových medvídků blížila milionu vyrobených kusů ročně.

„Práce dětí polenské základní školy jsou důkazem, že plyšový medvídek není obyčejná hračka, ale zvláštní člen domácnosti. Výstava je v polenském muzeu otevřena po celé prázdniny denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin," doplnila Vyskočilová.

To ale není všechno, co se bude v Polné dít. V létě hrad ožije i v noci, a to při různých akcích. Divadelní představení Noc na Karlštejně v podání  ochotníků z Třeště je plánováno na první prázdninovou neděli 5. července.

Příběhy polenského hradu – z pověstí polenských odehraje společenství ohně a meče Novus Origo poprvé v pátek 10. července. Na pátek 17. července připravila agentura Kašpaři premiéru letošních Nočních prohlídek hradu polenského.

Srpen pak ještě navíc zpestří Noc na hradě, přespání v historických prostorách v režii Spolku polenského muzea. Informace o jednotlivých akcích, časech konání a vstupném jsou k dispozici na webových stránkách, Facebooku a v pokladně muzea.

Pokud jste přece jen spíše ranní ptáčata než sovy, jistě nebudete zklamáni nabídkou stálých expozic v muzeu.  „Můžete si vybrat prohlídku tras Hrad I – řemesla a Hrad II – historická, které skrývají tradiční polenské expozice Lékárny U černého orla, kupeckého krámu či čs. legií, ale i nové části, například o životě na venkově.  Přístupná je rovněž Stará polenská škola i muzejní expozice historických hodin," uzavřela Vyskočilová.