„Sněhu máme už dostatečnou zásobu. Když přijde dvoudenní obleva, tak vydrží,“ uvedl správce sjezdovky na Karel Klapač. Na tamním svahu momentálně leží 30 až 60 centimetrů technického sněhu. „Využili jsme ideálních podmínek, které teď chvilku panovaly,“ sdělil Klapač.

„Kolik je centimetrů sněhu na svahu, přesně nevím, ještě ho rozhrnujeme. Vleky se ale v pátek v 16 hodin rozjedou,“ uvedl včera správce sjezdovky Ski klubu Velké Meziříčí na Fajtově kopci Jiří Pálka.

Předpověď počasí není dobrá

Intenzivně zasněžují také ostatní sjezdovky. Správcům se ale nelíbí předpověď počasí na příští týden, předpověď totiž udává teploty nad nulou i v noci. Kdy budou moci vleky spustit tedy nevědí, změny a novinky budou aktuálně vkládat na webové stránky.

V Karasíně pořídili víc sněžných děl, zasněžují podle možností a podmínek od začátku prosince. Víkend nestihnou, když ale bude přát počasí, mohlo by se lyžovat o svátcích. „Pokud ale vyjde meteorologům ta obleva, budeme jezdit asi až po Novém roce,“ pověděl správce sjezdovky Libor Jedlička.

Do Vánoc se zřejmě nebude jezdit ve Svratce, v druhé polovině prázdnin by se ale lyžování mohlo stihnout. V Dalečíně mají hotové zatím dvě třetiny sjezdovky. 

Kde se lyžuje?

Harusův kopec, Nové Město: od 20. prosince od 12 hodin
Fajtův kopec, Velké Meziříčí: od 20. prosince v 16 hodin
Svratka: pravděpodobně 2. polovina zimních prázdnin
Dalečín: hotovy 2/3 trati, spuštění provozu podle aktuálního počasí
Karasín: při příznivých podmínkách vánoční svátky
Jimramov: při příznivých podmínkách vánoční svátky

Havlíčkobrodsko: Lyžovat se ještě asi nebude

Jak to tak vypadá, bílé Vánoce nás letos opět minou. Podle posledních předpovědí by totiž teploty přes svátky měly vystoupat nad nulu. Opravdu bílé Vánoce jsme tak naposledy prožili už před třemi lety.

Podle Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress se nad území České republiky měla už od čtvrtečního odpoledne začít přesouvat brázda nízkého tlaku vzduchu.

„A přibývat bude frontální oblačnost," nechala se slyšet Honsová. Právě ta s sebou zřejmě přinese dešťové srážky a vyšší teploty. A to je špatná zpráva i pro lyžaře, kteří si chtěli vánoční svátky užít třeba i na svazích Havlíčkobrodska.

Jedinou sjezdovkou na Havlíčkobrodsku, kde začali se zasněžováním, je v současné době Vysoká u Havlíčkova Brodu.

Technický sníh hrnou na hromadu

„Začali jsme zasněžovat, chceme využít současných teplot. Vytvořený technický sníh hrneme na hromady, aby nám déle vydržel a v případě potřeby jej roztáhneme po sjezdovce," konstatoval za provozovatele sjezdovky Aleš Kadlec.

Jestli to ale znamená, že by se mohli příznivci lyží nebo snowboardů dočkat otevření svahu, si Kadlec odhadnout netroufl.

Podle posledních předpovědí to však vypadá, že budou mít lyžaři s největší pravděpodobností smůlu a budou si muset počkat na příznivější povětrnostní podmínky.

„To prozatím vůbec netuším a odhadnot to skutečně nelze. Pravdou je, že předpověď počasí na příští týden je už opět, alespoň pro nás, o něco příznivější, ale rozhodně to neznamená, že vlek spustíme. Opravdu se teprve uvidí," vysvětlil Kadlec.

Například na kopci Kadlečáku u Světlé nad Sázavou se zasněžováním prozatím vůbec nezačali, stejně tak jako na sjezdovce u sv. Anny v Chotěboři.

Jihlavsko: Před Vánocemi zahájil sezonu jen Šacberk

Milovníci zimních sportovních radovánek se přece jen dočkali a vánoční svátky si mohou zpestřit lyžováním. V pátek totiž zahajil sezonu ski areál na Šacberku, ten to letos jako jediný z Jihlavska stihl ještě před Vánocemi. Situaci vlekařů v minulém týdnu komplikovala obleva a vysoké teploty a nebylo vůbec jasné, kdy lyžařské areály vůbec zahájí provoz.

„Začínáme v pátek 20. prosince od 14 hodin. Svatý Petr se nad námi nakonec smiloval. Poslal nám mrazy, které dokonce byly větší, než slibovali meteorologové. Sněhová děla vyráběla technický sníh bez přestání poslední tři dny. Na svahu nyní leží přes půl metru sněhu. Podmínky na sjezdovce by neměla ohrozit ani ohlášená obleva," řekl správce areálu na Šacberku Pavel Havlíček.

Loni na Šacberku první lyžaře přivítali o týden dříve, tedy 13. prosince. Více informací o aktuální situaci, včetně otevíracích hodin o víkendu a o svátcích, se dá dohledat na www.sacberk.cz.

Aspoň o svátcích

V příštím týdnu by sezonu rádi zahájili i v některých dalších lyžařských areálech na Jihlavsku. Technika na výrobu sněhu teď jede naplno v Lukách nad Jihlavou. „Snažíme se zasněžit celou sjezdovku, jsou tam však ještě místa, kde je sněhu málo. Přece jen je svah v Lukách velmi rozlehlý. Doufáme, že se nám celá sjezdovka co nejdříve podaří dostatečně zasněžit a neohrozí nás ani obleva, kterou hlásí meteorologové. Rádi bychom zahájili provoz příští týden, ale zatím je předčasné mluvit o přesném termínu," uvedla za provozovatele Magda Vaňková s tím, že aktuální info je na www.skiluka.cz.

Stejné plány jako v Lukách mají také na Čeřínku. I tam se však obávají oblevy, která má přijít v příštích dnech. „Aktuálně intenzivně zasněžujeme. Otevřít o víkendu je pro nás na 99 procent nereálné, ale v těch dalších dnech by se nám to už mohlo podařit. Zprovoznili bychom na svátky aspoň kratší sjezdovku, která měří 400 metrů. Ale ještě uvidíme podle dalšího vývoje," informoval provozovatel areálu na Čeřínku Vladimír Mátl.

Ve zbylých dvou lyžařských areálech v Mrákotíně a Brtnici zatím nezasněžují. Sezonu tam zahájí nejdříve v lednu.

„Areál je připraven, všechny úpravy a vylepšení jsou hotové. Zatím ale nezasněžujeme, protože podmínky pro nás nejsou úplně ideální. Sice mrzne, ale vzduch je velmi vlhký. Navíc hlásí oblevu," zmínil brtnický starosta Stanislav Jirků. V Brtnici sjezdovku provozuje město, které před dvěma lety koupilo techniku na výrobu technického sněhu.

Zuzana Musilová