Přestože zájem o dobrovolnictví na Jihlavsku proti minulým letům mírně vzrostl, stále je lidí, ochotných zadarmo pomáhat, nedostatek.

Podle vedoucího dobrovolníků jihlavské charity Romana Mezlíka potřebují organizace nejvíc doplnit řady dobrovolníků právě na začátku školního roku. „Často k nám přes prázdniny chodí studenti. Někdy zjistí, že dobrovolnictví přes školní rok nedokážou skloubit se školou, a proto odejdou," vysvětlil Mezlík.

Kvůli studiu skončila s dobrovolnictvím i Markéta Picková z Jihlavy, která již třetím rokem studuje medicínu. Dříve dojížděla do domu s pečovatelskou službou na Horní Kosov. „Dělala jsem společnost jedné paní, většinou jsem jí četla. Zhruba po roce jsem s dobrovolnictvím ale skončila. Bylo to pro mě příliš časově náročné a já nakonec dala přednost škole," popsala Picková. Přidat se k dobrovolníkům jí navrhla její kamarádka. Studentka tehdy dlouho neváhala a přihlásila se.

Podle Mezlíka se lidé charitě hlásí sami více než v předchozích letech. „Ti mladší se o nás často dozvídají právě od spolužáků. Dřív jsme dělali náborové akce na středních školách, ale teď už je nemusíme dělat tak často," sdělil Mezlík. Charita se stále velmi často obrací na jihlavské školy se sociálním zaměřením.

V současné době jihlavské charitě pomáhá přes sto lidí, při sbírkách a jednorázových akcích jich bývá mnohem víc. Přesto podle vedoucího dobrovolníků charita ještě mnoho dalších pomocníků potřebuje. Dobrovolníci například dělají společnost seniorům, vedou kroužky pro děti, navštěvují pacienty v Nemocnici Jihlava nebo pracují v kontaktním centru, kde se setkávají se závislými lidmi.

Pomoc potřebují děti i starší lidé

Dobrovolníky shánějí i v jihlavském hospicu. „Teď máme jen patnáct dobrovolníků. Čtyři dochází do jihlavské nemocnice, zbytek se stará o seniory v domově důchodců na Lesnově. Tam je sto padesát klientů, do domova sice dochází i dobrovolníci z Centra pro rodinu, to ale nestačí," upozornila koordinátorka dobrovolníků ze střediska hospicové péče Alena Drštičková s tím, že se alespoň zájemci chodí do hospicu ptát na práci se seniory o něco častěji.

Situaci koordinátorce dobrovolníků ztěžuje také fakt, že nemůže přijmout každého nadšence. „Často totiž nemají správné představy o tom, co dobrovolnictví obnáší. U nás musí projít rozhovorem a školením, teprve pak se rozhodneme, zda je pro nás vhodný. Naše cílová skupina jsou lidé starší a nemocní, což je velmi náročné a nemůže to dělat každý," vysvětlila Drštičková.

Jihlavská charita to má se sháněním dobrovolníků o něco snazší. „Důležitá je především chuť. Zájemce si vybere z našich programů, co by chtěl dělat a vyzkouší si to. Někdy zjistí, že to není to, co si představoval. To mu pak najdeme něco jiného." sdělil vedoucí dobrovolníků Mezlík.

Lidi, ochotné pomáhat, shání také Centrum pro rodinu Vysočina, které má zatím dobrovolníků asi sedmdesát. Organizace zajišťuje například návštěvy seniorů a pomáhá dětem ze sociálně slabších rodin.

HELENA FIŠAROVÁ