Životodárná tekutina chyběla mimo jiné v domácnostech ve Vojnově Městci, kde žije zhruba 800 osob. Situace trvala podle vyjádření starosty Karla Malivánka čtrnáct dní, během nichž museli doplňovat z cisteren dvakrát vodu do vodojemu. „Jednalo se vždy o osmdesát kubíků vody, které jsme získali od okolních obcí. Nejvíce z Cikháje. Všechny odběry samozřejmě musíme zaplatit," konstatoval Malivánek.

Navzdory zákazu

V městysi mají dva vodojemy o objemu 100 kubíků a jeden padesátikubíkový. Z důvodu nevhodného chování některých Vojnoměsteckých se stav se zásobováním pitnou vodou zhoršil i natolik, že v některých částech městyse tekla voda pouze několik hodin denně. „Prostřednictvím rozhlasu jsem odpoledne vyhlásil zákaz zalévání zahrádek nebo napouštění bazénů vodou z veřejného vodovodu, ale minulo se to účinkem. Do druhého dne si bazeny lidé naplnili, takže i větší vodojem byl ze dvou třetin prázdný," popsal peripetie starosta s tím, že nezanedbatelný úbytek vody způsobil také její únik prasklinou ve vodovodu. „Spotřeba se v obci celkově zvedla i v souvislosti s rozšířením zástavby o dvacet nových domů," dodal Karel Malivánek.

Šéf radnice Vojnova Městce chce problém s pitnou vodou řešit, již v příštím týdnu se sejde s projektantem a správcem vodovodu, společností Velké Dářko, a budou diskutovat o posílení prameniště. Připustil, že ve hře je například i nový vrt.

Vodu z dvou cisteren dodávali rovněž do vodojemu ve Škrdlovicích, kde se rapidní úbytek kapaliny projevil při červencových horkých dnech, navíc se ve stejném období konala v obci pouť a u Velkého Dářka jiná kulturní akce.

„Situace na prameništi se pomalu zlepšuje, zákaz zalévání a kropení trávníků a zahrádek i zákaz napouštění bazénu z vodovodu však pro Vojnův Městec, Škrdlovice, Karlov a rekreační oblast Velké Dářko pořád platí," poznamenala Jana Holubová ze společnosti Velké Dářko Správa vodovodů a kanalizací.