„Na začátku všichni měli strach, že to udělal někdo místní, ale teď si přejeme, aby už byl pachatel dopaden, ať je to kdokoli," svěřila se Deníku starostka Koněšína Hana Žáková.

Duchové mrtvých označili pachatele

Nejistota a touha vědět, kdo má hrůzný čin, při němž byl ubodán k smrti ve svém domě starší pár, nutí některé lidi v Koněšíně pátrat na vlastní pěst. Deník se v týdnu sešel s jedním z obyvatel obce, který se dokonce obrátil na kartářku a vědmu. S výsledky duchařské seance se dotyčný člověk Deníku svěřil jen pod podmínkou zachování anonymity. Výsledek sezení byl totiž šokující, a informace ze záhrobí předal policii. Vědma totiž zjistila, že brutální vraždu má údajně na svědomí muž a žena z Koněšína. Dokonce uvedla jejich jména.

„O žádné vědmě nic nevím," sdělil Deníku Pavel Kubiš z krajské kriminálky v Jihlavě. Dotyčný člověk ale Deník ujistil, že informace policii opravdu předal. Negativní reakce Pavla Kubiše se dá vysvětlit jako taktický krok. Kriminalisté totiž odmítají jakékoli informace z průběhu vyšetřování komentovat, ať už jsou pravdivé, či nikoli. „Případ je pro nás prioritní a intenzivně na něm pracujeme," vzkazuje lidem v Koněšíně Pavel Kubiš.

A jak vědma postupovala při zjištění jmen údajných pachatelů?

Nejprve prostřednictvím karet zjistila, že vraždu mají na svědomí muž a žena. V následujícím kroku se pomocí magie musela spojit s duchy zemřelých. S nimi pak údajně komunikovala. Duchové jí měli potvrdit, že své vrahy znali. Vylučovací metodou podle jmenného seznamu označili své vrahy. Vědma s duchy komunikovala prostřednictvím určitých znamení, oni jí odpovídali na otázky buď „ano" nebo „ne". Kartářka dokonce údajně zjistila, jak a proč k činu došlo.

Údajní pachatelé označení vědmou byli mezi dalšími několika stovkami lidí v Koněšíně, kteří byli kriminalisty požádáni o vzorek DNA. Všechny vzorky vyhodnocuje Kriminalistický ústav v Praze.

Vyšetřovatelé už začali odebírat DNA i v okolních obcích. Například v sousedních Kozlanech dali vzorek minimálně čtyři muži. Jedna z obyvatelek obce Deníku řekla, že to všechno byli chlapi, kteří do domu v Koněšíně, kde k vraždě došlo, vozili obilí. Podle ní to ale bylo už v loňském roce. „Odběry DNA v okolních obcích odebíráme, ale nejde o plošný odběr. Jde o lidi, kteří se mohli pohybovat na místě činu. Hlavně jde o vyloučení některých osob z okruhu podezřelých," potvrdil Pavel Kubiš.

Kriminalisté na místě činu pracovali ve speciálních oblecích a zajistili mnoho stop. Podle vyjádřeních některých obyvatel odebírají kriminalisté kromě vzorků DNA také pachové stopy.

Je velmi pravděpodobné, že už vyšetřovatelé mají vytypovaný okruh lidí, kteří mohou mít čin na svědomí, a nyní hledají především motiv činu.

Strach sousedů

Sousedé zavražděných lidí žijí stále v napětí a mají strach. „Bojím se, protože stále nevíme, kdo to udělal. Žili jsme si tu naprosto bez problémů a navzájem jsme si pomáhali. Pamatuji si souseda, když jsem s ním mluvila naposledy. Bylo to den před vraždou. Zrovna u nás byli řemeslníci. Nabízela jsem jim kávu a soused mi říkal, ať jim tam dám rum. Byl naprosto v pohodě. To bylo poslední, co jsem od něj slyšela. Sousedka mi říkala, že je ze všeho strašně zoufalá, protože má hrozný strach. Řekla, že měla raději sama zemřít dřív než se to stalo," svěřila se se svými pocity pět měsíců po vraždě sousedka zavražděných.

Starostka dokonce uvažovala o tom, že by svolala besedu s policisty, ale podle kriminalistů to není reálné. „Co bychom mohli lidem říct, když se nás zeptají, jestli už máme vraha nebo jestli vrah nesedí mezi nimi?" Reagoval Pavel Kubiš.

Vchod do domu, kde k brutálnímu činu došlo, je stále obklopen svíčkami, květinami a věnci. Závěsy v oknech jsou zatažené a policejní pečeť na dveřích už zmizela.