To jsou dvě největší investiční akce společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK) v příštím roce. Společnost také jako vůbec první z řad vodárenských firem v České republice vstoupila do podnikatelského segmentu veřejného osvětlení.

„Jedná se o průkopnickou činnost, jelikož několik let jsme na vlastní čističce odpadních vod testovali technologii velmi úsporného LED osvětlení," uvedl předseda představenstva VaK Pavel Policar. Ten dodal, že z toho důvodu firma založila dceřinou společnost. „Již teď je jisté, že od ledna příštího roku budeme provozovat veřejné osvětlení v Chotěboři. Zájem mají i další města na Havlíčkobrodsku, například Golčův Jeníkov nebo Světlá nad Sázavou," pokračoval Policar.

Podle něho to je novinka, která je v souladu s činností společnosti. „I nadále chceme úspěšně investovat, starat se o prospěch společnosti i našich akcionářů a být průkopníkem nového systému hospodaření bez rizika," konstatoval Policar. Doplnil, že města díky tomu ušetří peníze a přijdou o mnoho starostí.

Podle ředitele společnosti Jana Kadlece čekají havlíčkobrodský VaK v příštím roce dvě zásadní investiční akce. „Plánujeme druhou etapu rekonstrukce hlavního přivaděče z vodní nádrže Želivka. V minulosti jsme již opravili osmikilometrové staré polské litinové potrubí z roku 1972 a chceme v rekonstrukci i nadále pokračovat," řekl Kadlec. Ten podotkl, že hrubý rozpočet této akce se pohybuje okolo sta milionů korun, přičemž se plánuje i využití evropských dotací. „Chceme především zvětšit průměr starého potrubí a zkvalitnit celý přivaděč," dodal Kadlec.

Druhou investiční akcí je pak rekonstrukce malé vlastní úpravny vody kousek od Světlé nad Sázavou, známé jako vodní nádrž Kristiánka. „V rámci strategie soběstačnosti chceme předejít nějakým nečekaným situacím, a proto jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci a navýšení výroby pitné vody pro vlastní potřebu," vysvětlil Kadlec.

Mimo jiné se také očekávají drobné investice do různých oprav a rekonstrukcí v obcích na Brodsku, například jde o sítě pod silnicemi a chodníky.