Všichni členové komisí totiž mají nárok na finanční odměnu. Například v Chotěboři, kde je celkem čtrnáct okrsků, ke stolkům při volbách zasedne celkem 82 lidí, včetně zapisovatelek, a politická uskupení zde obsadila všechna možná místa. „Doplňovat budeme pouze v případě, když třeba někdo onemocní," konstatovala Blanka Hyršová z chotěbořského městského úřadu.

A podobné to je i ve Světlé nad Sázavou. V devíti okrscích zasedne v komisích celkem 58 členů. A i tady všechna místa zabraly politické strany. „Někdy se stává, že musíme nominovat i z řad veřejnosti, ale není to zase tak časté," řekla vedoucí světelského správního odboru Bohuslava Vondrušová.

Jednotlivé strany mohou do každého okrsku jmenovat jednoho svého zástupce. Ty největší pak často mají zastoupení ve většině volebních místností. Třeba v Ledči nad Sázavou, kde je šest okrsků, budou mít hned tři strany, a to ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, zastoupení v každém z nich. A podobné to je i jinde. „Ve Světlé do všech komisí dosadily své členy KDU-ČSL, KSČM, ČSSD, ANO2011 a TOP09," sdělila Bohuslava Vondrušová.

Odměna: 1 300 korun

Možná poněkud překvapivě neobsadily strany všechna místa v Havlíčkově Brodě. Tady je k zaplnění všech okrsků, kterých je celkem 32, potřeba zhruba 280 lidí. „Z toho je odhadem asi jedna třetina dobrovolníků z řad veřejnosti," konstatovala v pondělí Jana Matýsová z brodského odboru správy a informatiky. V každé komisi budou v Havlíčkově Brodě zastoupeni komunisté, občanští demokraté a ČSSD.

Všem členům za čas strávený ve volebních místnostech, dohlížení na průběh voleb 
a sčítání hlasů náleží odměna. Řadový člen vyinkasuje 1 300 korun, zapisovatelé patnáct set a předsedové dostanou ještě o stokorunu víc.