„Měly s tím hodně starostí, nakonec si třeba sehnaly někoho na hlídání, jenže školka je i vzdělávání," doplňuje Helena Dvořáková.

Jednatřicetiletá Olga Nováková z Krásné Hory je povoláním kadeřnice a v současné době je na mateřské dovolené. Malou Šárku už zapsala a s hledáním místa potíž neměla. „Žijeme na vesnici, tam s tím nejsou takové problémy jako ve větších městech," popisuje zase jednatřicetiletá Olga Nováková. Některým jejím kamarádkám z Brodu a Okrouhlice se ale nepodařilo děti přihlásit do státních školek, a tak jim musely zaplatit soukromé.

„To, že někteří rodiče nenašli pro potomky místo ve školkách, je způsobeno jejich nerovnoměrným rozložením ve městě," říká místostarosta Ivan Kuželka. Podle něj rozmístění školek neodpovídá požadavkům některých rodičů. Někomu vyhovuje, že ji má blízko bydliště nebo když je po cestě do práce. Někde dojde k lokálnímu přetlaku. „Ale kdo potřebuje, dostane náhradní místo v sousední školce," doplňuje místostarosta. Pokud rodičům nevyhovuje ani ta sousední, alternativou může být soukromá. „Volná místa ještě máme," říká Helena Grubauerová, ředitelka havlíčkobrodské soukromé mateřské školy Tiny World.

Za posledních osm let provozu nikdy neměla potíž ji naplnit. Kapacita je 49 míst. Rodiče si měsíčně musí připravit pro děti starší tří let přibližně 1 400 korun školného. Ve státní školce platí jen stravné. To se pohybuje okolo třiceti korun denně.

A co školy?

Silné ročníky dětí ze školek se postupně začnou přelívat i do základních škol. „Při posledním zápisu se všechny děti dostaly na ty školy, na které se hlásily," tvrdí místostarosta Ivan Kuželka. Podle něj je v základních školách nadbytek volných míst.

„Kapacita naší školy je 550 žáků, ale v současnosti ji navštěvuje přibližně jen 250," popisuje ředitelka základní školy Nuselská Jana Hartmanová. „Takže když si to přepočítáte, vyjde Vám, že máme asi 70 až 80 procent míst ve škole volných," doplňuje.

Tomáš Češek