Sociální demokraté slavili skutečnost, že jsou nejsilnější stranou na Vysočině. Na druhou stranu ovšem ztratili deset procent hlasů oproti minulým volbám. A výrazně oslabil i jejich politický partner KSČM. Tyto dvě strany už spolu nemohou dále vládnout Vysočině. Z tohoto pohledu tedy vlastně ČSSD neměla večer co oslavovat. Stranu čekají těžká vyjednávaní o koalici. Určitě přijde o nejméně pět míst radních. A to bude opravdu stranické špičky bolet.

Naproti tomu méně bombasticky slavila ANO, i když právě ona získala z tohoto volebního klání nejvíce. Na Vysočině je druhou nejsilnější stranou a především se jí podařilo ovládnout tři z pěti vysočinských okresů. To je zvláště významné s ohledem na to, že za rok půjdeme k volbám parlamentním. Navíc síla ANO je taková, že kdyby se ji ostatní strany rozhodly odstavit od moci, budou to mít velmi těžké. Každá koalice bez ANO totiž bude velice křehká, neboť bude postavena napříč politickým spektrem.

Podobně snadno v sobotu slavili také v sídle KDU-ČSL na jihlavském náměstí. Lidovci sice oproti minulým volbám výrazně neposílili, ale jejich role je při současném rozvržení sil taková, že také bez nich nikdo nesestaví koalici.

Velmi smutno bylo v sobotu u KSČM. Mladší členové strany věřili, že komunisté půjdou nahoru, ale starší je krotili a měli pravdu. Za současné ekonomické situace nemají komunisté příliš velkou šanci oslovit voliče a ti skalní to prostě sami neutáhnou.

Černým koněm voleb jsou pak okamurovci se zemanovci. Jejich tři mandáty vypadají jako marginalita, ale ve světle parlamentních voleb je to ohromný potenciál. Voliči vědí, že jejich hlasy pro tyto strany nepropadnou. A jak říkal včera při úvahách o budoucích krajských koalicích vysočinský hejtman Jiří Běhounek: Za rok může být vše jinak.

Možné koalice
ČSSD+ANO+KDU 27
ČSSD+KDU+Star+SPO 25
ANO+KDU+Star+ODS 25
ČSSD+KDU+SPO+(KSČM) 27