Ten byl na spadnutí a zarůstal křovinami, teď ho na školicí středisko přestavěla firma Dřevotvar, řemesla a stavby.

Na rozdíl od iniciátorů někdejšího megalomanského projektu golfového areálu za vsí, tento investor celou věc po roce a půl prací dotáhl do konce a bez dopadu na funkčnost zachoval i původní atraktivní vzhled hlavní budovy. Místní lidé zkrášlení areálu, který ves hyzdil, vítají.

Její návštěvník uvnitř vidí i opravené klenby, vikýře a původní vstupní schodiště. Nové jsou keramické stropy, dveře, sítě, izolace, střešní krytina a obklady místností. Ve středisku je mimo jiné učebna s interaktivní tabulí pro 30 lidí, šatna, kuchyň, archiv nebo kancelář. Nad hlavní budovou vyrostla nová centrální kotelna s halou pro praktický výcvik, která „ladí" s okolní krajinou i střediskem. Z části jsou už hotovy i terénní úpravy v okolí, zbývá ještě část pozemku osít travou, případně osadit stromy.

Nová kotelna zabije dvě mouchy jednou ranou – lidé se vedle ní budou učit pracovat se štěpkovačem a kotel na štěpku pak zároveň sníží náklady na vytápění. Další úsporou areálu by v budoucnu podle jednatele Dřevotvaru Josefa Ptáka mohlo být využití „ostrovního" systému využívajícího sluneční energii. Podnikatel také zvažuje přeměnu sousedního objektu někdejší sušky na zámečnicko-opravárenský areál, ale čeká na dotace.

„Celkově investice vyšla na 16 milionů, z toho osm milionů zaplatila dotace z Operačního programu pro podnikání a inovace," vysvětluje Pták. Jeho firma má sídlo v Chýnově, ale malebné Benátky ležící stranou hlavní silnice si prý oblíbil i z určité nostalgie. Podmínkou dotace je pořádání 76 školení ročně, a to nejen pro 80 zaměstnanců firmy Dřevotvar, ale částečně i pro spolupracující firmy. „Do budoucna by projekt mohl přinést i nová pracovní místa," dodává jednatel.