Tak je tomu i v Krhově na Hrotovicku se dvěma sty obyvateli. „Roční rozpočet obce je kolem půl druhého milionu korun. Když spočtu náklady na odpad na každou hlavu v obci, vyjdou mi na pětistovku," potvrdil starosta Bohumil Pelán. Letos každý krhovský občan platil za odpad čtyři sta korun. A cena se pro něj nezmění ani příští rok. „Nebudeme zdražovat," přislíbil Pelán.

Zdražení se nevyhneme

To starosta z Loukovic Pavel Krejcar takový slib dát nemůže. Při zhruba sto patnácti obyvatelích musí pracovat s ročním rozpočtem necelý milion. „Už na letošek jsme podražili o stovku na obyvatele. Poplatek na příští rok jsme ještě neřešili. Necháváme to na Vánoce," přiznal s tím, že zdražení se nejspíš stejně nevyhnou. „Situace nás k tomu nutí," shrnul důvody.

Také Jinošovští na verdikt o poplatku na příští rok ještě čekají. „Jasno o poplatku zatím není. Rozhodnutí teprve padne," popsal místostarosta Václav Soukop z Jinošova.

Že bude třeba poplatek zvýšit, teď uvažují ve stoosmdesátihlavé obci Kostníky na Jemnicku. Pět let platili tamní obyvatelé až dosud každoročně dvě stě padesát korun „popelnicový" poplatek. „Aby se to obci vůbec vyplatilo, museli bychom poplatek zvednout na šest set korun. To by pro naše lidi v obci bylo neúnosné," soudí starosta Jan Nekula.

Zvýšení jen mírné

Se zastupiteli o zvyšování ceny budou hlasovat. Přesto už teď se podle starosty přiklání zastupitelé k názoru, že cena se zvedne z dvou set padesáti na tři sta korun. „Obec by tak hradila polovinu nákladů," načrtl Nekula.

Také v Jakubově u Moravských Budějovic, kde žije na šest set obyvatel, poplatek od Nového roku zvýší o padesátikorunu. „Už tři roky jsme nezdražovali, a náklady za tu dobu šly nahoru," okomentoval důvody jakubovský starosta Miroslav Kabelka.

Na Třebíčsku jsou obce, které poplatek za popelnice od obyvatel nechtějí. Jde o ty z okolí jaderné elektrárny, například Dukovany a Rouchovany.

„U nás lidé za popelnice nic neplatí už od loňska. A protože vzorně třídí odpad, tak i příští rok budou mít tuto službu zdarma," nastínil situaci starosta Dukovan Miroslav Křišťál. Veškeré náklady na svoz a třídění komunálního odpadu má obec Dukovany na svých bedrech. Dovolit si to může díky podstatně většímu rozpočtu, než mají jiné stejně velké obce vzdálené od elektrárny.

Podobně jako obce na Dukovansku může obec Petrůvky těžit výhody z blízkosti skládky. I Petrůvky své občany od poplatků za komunální odpad osvobodily.

Dva roky mají stejnou cenu poplatku „za popelnice" v Biskupicích. A sice 450 korun na dospělého a 250 korun na dítě do 15 let. „Nezdražíme, protože si myslíme, že by to bylo na občany příliš v této těžké době," přemítal biskupický starosta Radek Maštalíř. Je prý rád, že v obci třídění odpadu dobře funguje a díky tomu dostane jejich obec od svozové firmy bonus.

Zatímco většina obcí a měst se snaží cenu takříkajíc zuby nehty udržet, nebo alespoň částečně srazit přispěním z obecní kasy, v Třebíči chtějí takovou myšlenku opustit. Tamní radní nedávno navrhovali cenu na příští rok zvýšit až na 732 korun. Zda bude platit, rozhodnou ještě tento měsíc zastupitelé.