V Revoluční ulici, ve směru od centra, řidič tehdy nezareagoval správně a při vyhýbání se chodkyni, která přecházela ulici z levé strany na pravou, přejel ke středu silnice, kde srazil její matku. Ta svým zraněním pár dní poté podlehla v jihlavské nemocnici.

Okresní soud v Jihlavě odsoudil seniora ke čtrnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu. Beneš také nesmí dva a půl roku řídit žádné motorové vozidlo. Musí rovněž zaplatit 65 tisíc korun.

Obžalovaný Jiří Beneš v úterý u soudu popisoval: „Ten den bylo slunečno a dcera s matkou se zničehonic vyřítily do silnice. Dcera šla rychleji, snažil jsem se jí vyhnout. Ale pak mě oslnilo slunce a já jsem s nohou na brzdě srazil tu starší paní."

Dcera poškozené, Jana B., byla obhájcem požádána o svědectví: „Šly jsme s maminkou z oběda a ona chtěla přejít na druhou stranu, kde svítilo slunce, aby si ho ještě dnes trochu užila. Nedošly jsme až k přechodu. Než jsme vešly do silnice, tak jsme se rozhlédly a viděly, že přijíždějící auto je ještě daleko. Myslela jsem si, že maminka jde vedle mne, ale najednou uslyším dutý náraz, otočím se a vidím ji, jak leží na silnici. Uznávám i naši chybu, že jsme nešly přes přechod."

Vinu uznal také obžalovaný. Před soudem se poškozeným omluvil.

Ohledně svých řidičských schopností ovšem pochybnosti nemá.

Podle svého i lékařského posudku je zdravotně způsobilý k řízení a jediné omezení, které mu bylo doktorem uděleno, je, že nesmí odjet více jak 20 kilometrů od místa svého bydliště.

Senior byl po nehodě podroben i psychologickým testům, které neprokázaly žádnou vážnou dysfunkci.

Řidičský průkaz potřebuje

Viník nehody se poté, co zjistil, že sražená žena zemřela, přišel rodině omluvit a snažil se také finančně pomoci.

Největší starostí obviněného bylo, že mu vezmou řidičské oprávnění. Jeho manželka je zrakově omezená a on se stará o veškeré živobytí. „Potřebuji auto, abych mohl manželku odvézt k doktorovi. Prosím soud, aby mi řidičák nebral." uvedl.

Soudce Vladimír Sova uznal vinu na obou stranách, řidičský průkaz ovšem obžalovanému vzít musel.

„Zvolil jsem ten nejmenší možný trest, ale u každé dopravní nehody, kde je důsledkem smrt, musí být viníkovi řidičský průkaz odebrán bez ohledu na míru provinění," řekl soudce.

Rozsudek je po úterku pravomocný, neboť se odsouzený řidič i státní zástupce se vzdali práva na odvolání.

ANETA HRDLIČKOVÁ