Včera převzali Irena Drevňáková, Roman Červenka a Jiří Kadlec prestižní ocenění Gentleman silnic od zástupců Policie České republiky a České pojišťovny Petra Petra a Václava Peška. Všichni se setkali v Telči.

Drevňáková, Červenka a Kadlec úspěšně zachraňovali pětici mladých lidí, jejichž modrý vůz Volkswagen Polo tehdy skončil po nehodě v rybníce u silnice mezi Vanovem 
a Telčí.

První byla na místě čtyřiadvacetiletá Irena Drevňáková, mladá žena na mateřské dovolené, která se vracela domů do Telče z procházky s dětským kočárkem.

„Byla jsem asi dvě stě metrů od toho místa. Okamžitě jsem volala sanitku, a když jsem viděla, co se stalo, odhodila kočár a skákala do vody," vracela se včera při slavnostním telčském setkání Irena Drevňáková vzpomínkami 
k emotivní události z úterý 
24. července.

Do pěti minut už pomáhali i oba muži. Nejprve se do záchranných prací zapojil šestatřicetiletý Roman Červenka, vzápětí ho následoval náhodně projíždějící dvaatřicetiletý cyklista Jiří Kadlec z nedalekých Hostětic. Teprve pak se na místo začali sjíždět profesionální záchranáři.

V autě cestovalo pět mladých lidí z Pelhřimovska. O život šlo hlavně dvěma patnáctiletým těžce zraněným dívkám a jednadvacetiletému spolujezdci. Jedenadvacetiletý řidič a šestnáctiletá dívka vyvázli nakonec s lehkými zraněními.

Hocha, který byl v bezvědomí, vytáhla z potápějícího se auta Irena Drevňáková. Jednu z dívek pak dostával z vody Roman Červenka. „Když jsem ji spatřil, byla bez dechu, viděl jsem bílou tvář, to nebyl pěkný pohled. Když pak začala lapat po dechu a křičet bolestí, bylo vyhráno. Věděl jsem, že teď už si lékaři poradí," vyprávěl nejstarší z trojice. Roman Červenka přiznal, že už kdysi před dvěma lety pomáhal při dopravní nehodě u Jihlavy.

Pro jeho dva parťáky šlo o premiérovou zkušenost. A současně o zjištění, že pomáhat zachránit druhému život není pro každého samozřejmé. „Za tu chvíli kolem projela celá řada cyklistů i aut, jejichž řidič vůbec nezastavili," všiml si Jiří Kadlec.

Trojice zachránců od Roštejna, lidí, kteří se předtím vůbec neznali, se už od té doby sešla, s poděkováním zachránce vyhledali i rodiče mladých lidí, jimž zachraňovali životy. „Třeba bychom mohli teď společně zajít na pivo," říkal včera uvolněně Roman Červenka a reakcí jeho dvou nových parťáků bylo souhlasné pokývání hlavou.

Jinak událost z 24. července jejich životy navenek nikterak nezměnila, okolí se občas na dramatickou záchranářskou hodinu ptá, kamarádi někdy i popichují. „Říkali mi, že příště nemám skákat do vody v modrejch kraťasech, ale v červenejch," prozradil Jiří Kadlec s odkazem na legendární televizní seriál Pobřežní hlídka.

Titul se v kraji uděloval potřetí

Irena Drevňáková, Roman Červenka a Jiří Kadlec získali tituly Gentleman silnic s pořadovými čísly 79., 80. a 81. Letos už bylo tímto způsobem oceněno 12 lidí. „Tento případ je dost netypický, neboť zatím pouze ve třech případech hrozilo obětem nehod utonutí," připomenul ze statistiky Jan Marek, mluvčí České pojišťovny.

Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka.
Na Vysočině se titul uděloval už dvakrát. V Pelhřimově jej v roce 2007 převzal Richard Svoboda, v Jihlavě o rok později Jaroslav Janák.

Čtěte také: Zachránili zraněné z potopeného auta