„Bezpečnostní systém jsme posílili právě z důvodu útoku neznámého vandala na chovnou samici plameňáka přímo ve výběhu," přiblížila mluvčí jihlavské zoologické zahrady Kateřina Kosová. Pitva opeřence tehdy prokázala, že samice plameňáka uhynula kvůli úderu tupým předmětem do hlavy.

To ale nebyl jediný případ, který se u plameňáků stal. „Už před lety jsme řešili zranění plameňáka, kterého jsme museli utratit. Protože se to 
v tomto výběhu stalo už podruhé, rozhodli jsme se, že sem umístíme kameru. Od té doby se naštěstí nic podobného nepřihodilo," informovala Kosová.

Jihlavská zoo se přitom snaží být zahradou bez mříží. „Je smutné konstatovat, že nový trend přibližování zvířat návštěvníkům, rozmach kontaktních zoo a co nejméně překážek mezi lidmi a zvířaty se bohužel úplně neosvědčil. Ne proto, že by zvířata ubližovala lidem, ale naopak," naznačila mluvčí zoo. Přesně na jakých místech další kamery v zoo zvířata, ale především návštěvníky hlídají, nechtěla Kosová prozradit. Ani to, kolik kamer přesně v zahradě je. „To bohužel nemůžu vzhledem k bezpečnosti veřejně konkretizovat. Bezpečnostní systém v zoo funguje už několik let," dodala mluvčí.

Jihlavská zoologická zahrada má otevřeno každý den po celý rok. Do konce září 
od 8 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé je devadesát korun, pro děti padesát.