Ani o pátečním poledni to nebylo leckde v třebíčských zahrádkách u restaurací lepší, přestože teplota vzduchu byla příjemná a sluníčko svítilo.

Ze čtyřicítky stolků v zahradní restauraci U Hradeb v Třebíči bylo v pondělí po druhé hodině obsazeno jen pět. Také v zákoutí židovské čtvrti si na zahrádce Caférestaurantu Suchánek na poledním menu pochutnávali jen dva brněnští důchodci. „Zdá se mi, že tady v Třebíči bývá docela chladno. Myslím si ale, že to není jen počasím, proč lidi nechodí, ale hlavně proto, že teď hodně šetří," zamýšlel se Ivo Severa z Brna, spolumajitel zmíněné restaurace. Podle něj lidé nyní upřednostňují před kavárenským venkovním posezením raději ty zahrádky, kde se mohou dobře najíst.

„O trošku horší to s tržbou letos je. Že lidé šetří, je znát," přiznal i provozovatel venkovního zastřešeného posezení u plaveckého areálu Laguna Michal Černý. „Ideální je, když k jídlu a pití nabídne provozovatel i nějakou zábavu," zmínil Černý.

Příjemné posezení v závětří Pohostinství U Boba v Týně vyhledávají i cyklisté. „Když je pěkně, zákazníků je hodně. Ale počasí dosud zlobilo, nic moc to zatím nebylo. Když prší, přijdou jen štamgasti," okomentoval situaci majitel Drahomír Bobek.

Cena za pronájmy se zvýšila

Někteří provozovatelé zahrádek zápasí i s navýšením cen za pronájem plochy. Cena za metr čtvereční plochy se v Třebíči ze dvou korun zvýšila na tři koruny.

Podle informací mluvčího třebíčské radnice Ivana Přibíka eviduje město v současnosti na devatenáct zahrádek, které jsou na jeho ploše. Připočteme-li zahrádky na soukromých pozemcích, bude jejich počet ve městě o mnoho vyšší. V Třebíči nyní nabízí posezení pod otevřeným nebem nejen restaurace, ale i pizzerie, bufet, občerstvení, cukrárny a kavárny.

Dlouhou tradici má posezení venku na Západě, u nás se začalo hojně objevovat po roce 1989. Zahrádka, která má v Třebíči jednu z nejdelších tradic, je na Polance.