Majitelé zahrádek vzali do rukou nářadí a vydali se na pozemky nebo aspoň osadili truhlíky. Ovšem před okrasnými květinami má přednost tentokrát zelenina.

ZELENINA VLÁDNE

Václav Lorenc prodává na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě už několik let. Do Brodu jezdí až z Poběžovic u Přelouče. Jak přiznal, za dopoledne se u pultu skoro nezastaví. „Zákazníků je dost, ale mnoho z nich dává před kytičkami přednost zelenině. Zajímají se o všechno, co se dá sníst. Nakupují sazenice rajčat, paprik, cuket nebo okurek," prozradil zahradník. Pro sazenice rajčat a paprik si sem přišla například Marie Jakešová z Havlíčkova Brodu. „Mám malou zahrádku. Už loni jsem začala pěstovat vlastní rajčata a papriky. S tím, co nabízejí markety, se domácí zelenina nedá srovnat. Domácí rajčata voní a chutnají. Ty z marketu jsou tuhé a chutnají jak sádra," posteskla si paní Marie. I podle názoru dalších prodejců sazenic je v posledních letech o pěstování zeleniny velký zájem. Různá sdružení Českého zahrádkářského svazu zaznamenají poměrně často žádostí o volnou parcelu, kterou by bylo možné v budoucnu proměnit v pozemek.

„Dřív lidé neměli o pěstování zeleniny takový zájem, ale myslím, že se blíží zvrat. Kvůli drahotě potravin se lidé k pěstování vrátí, aby ušetřili," konstatoval například zahradník Josef Kopta, který na Vysočinu jezdí ař z Blanenska. Zahradničení má na Havlíčkobrodsku dlouhou tradici. Zahrádkářům se daří například v Přibyslavi, na Světelsku nebo v obci Pohled u Havlíčkova Brodu.