V Medlově se sice od minulého týdne znečištění vody kvůli ochlazení a dešťům o něco snížilo, avšak zákaz koupání zůstává v platnosti.

„Po některých druzích sinic mohou ve vodě zůstat toxiny. Proto se má po vysokém nálezu ještě tak deset dnů čekat, aby tam nebylo nebezpečí styku s toxiny uhynulých sinic," vyjádřila se Martina Fišarová z oddělení hygieny komunální a obecné Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina v Jihlavě.

Není však vyloučeno, že se kvalita vody v Medlovském rybníku může v dalších týdnech zlepšit.

„Stát se to může. Záleží především na počasí. V teple se sinice množí, ale vlivem dešťů se může voda v rybnících naředit a sinice vyplavit. To ale záleží na více faktorech, například také na průtočnosti vodní plochy," vysvětlila Fišarová.

O něco lépe než před týdnem je na tom i Domanínský rybník u Bystřice nad Pernštejnem. Voda v dvacetihektarové nádrži má ale i tak při zvýšeném výskytu sinic a množství chlorofylu zhoršenou jakost a zdravotní problémy by mohly po koupání postihnout zejména citlivé osoby. Rekreanti by se proto po každém koupání měli osprchovat. Další vzorky ze sledovaných vodních ploch určených k rekreačnímu koupání budou hygienici z rybníků odebírat v pondělí.

Riziko poškození zdraví po koupeli v kontaminované vodě hrozí hlavně malým dětem, těhotným ženám, případně lidem s alergiemi a obecně oslabeným imunitním systémem. Projevit se může například vyrážkou po celém těle, záněty očních spojivek, uší, bolestmi hlavy, nevolnostmi, zvracením a průjmem nezřídka doprovázeným zvýšenou teplotou.