V radě zaznívá podle vyjádření druhého místostarosty Ladislava Bárty nesouhlasný přístup k povolování nových terminálů. „Zpracovaný materiál obsahuje dva proudy, o kterých se chceme v rámci zasedání klubu zastupitelů ve středu 17. října bavit a měla by z nich následně vyplynout budoucí podoba vyhlášky ohledně hazardu," konstatoval Ladislav Bárta.

První „proud" se týká úplného zákazu loterie, druhý mírnější počítá s omezením jejího dalšího rozvoje. Konkrétně prostřednictvím zredukování blikajících reklam heren či stanovením provozní doby, kdy by bylo možné k automatům usednout.

Plánují vyhlášku

„To, že z jejich provozu dostáváme peníze, není důvod, aby fungovaly dál. To budeme raději finanční prostředky hledat jinde," dodal první žďárský místostarosta Jaromír Brychta s poukazem na to, že počet přístrojů se v okresním sídle za poslední roky snížil. O omezování provozu herních přístrojů se ve Žďáře snaží a zasílají podle Brychtových slov na ministerstvo financí vždy záporné stanovisko. Svůj postoj opírají o statistiky státní nebo městské policie.

„Pokud radnice obdrží ze strany ministerstva žádost k umístění hracích přístrojů či ostatních herních zařízení, nechává si od nás zasílat vždy statistiky šetření o narušování veřejného pořádku v té dané městské části," řekl vedoucí městské policie Martin Kunc. „Kde je herna, tam je riziková lokalita. Vše totiž souvisí se vším. Lidé hrají automaty, přitom popijí, prohrají peníze a poté pod vlivem alkoholu někde něco rozkopou," podotkl Kunc. Uvedl, že herny jsou většinou v centru města, lákají k návštěvě barevnými světly a informacemi o tom, že mohou vyhrát několik desítek i tisíc korun. A přitom se podle jeho slov po téže ulici pohybuje mládež. „Je potřeba se nad tím zamyslet a dát tomu pravidla, která chybí. Je to ale politické rozhodnutí," dodal vedoucí strážníků Kunc.

Příští rok pět kusů

Na území Žďáru v současné době funguje 198 kusů interaktivních videoloterijních terminálů a ostatních herních zařízení povolených ministerstvem financí. „Počet zařízení, které povolil Městský úřad Žďár nad Sázavou na rok 2012, je 50, na rok 2013 pak pět," sdělila Alena Benešová ze žďárského odboru financí.

Razantní postup v boji proti hazardu zvolily radnice v Bystřici nad Pernštejnem a ve Velkém Meziříčí, kde už zakázaly loterijní hry zcela.