„Trhy na náměstí nebo do přilehlých částí centra města patří. Chceme vědět, o jaký typ trhů mají obyvatelé Žďáru zájem a jak často je chtějí. To bude nosné téma diskuse," řekl místostarosta Josef Klement s tím, že je to další z kroků, jimiž chce radnice přispět k oživení náměstí. „Aby nebylo pouze průchozí, ale nabízelo lidem důvod si tam zajít, zvlášť nyní, kdy je nově rekonstruováno," řekl starosta Zdeněk Navrátil. Jak doplnil místostarosta, trhy mohou oživit i přilehlé okolí, třeba náměstí Havlíčkovo nebo Doležalovo.

Diskuse se zúčastní pracovníci těch odborů městského úřadu, jež ve Žďáře zajišťují technickou správu trhů. Ti mohou podle místostarosty přispět pohledem „z druhé strany" a posoudit očekávané podněty z úhlu organizačních možností. Inspiraci dodají i zástupci měst, kde už mají s pořádáním pravidelných trhů delší zkušenost. „Doufáme, že se diskuse rozvine v zajímavé nápady," dodal Klement.

Město Žďár má tradiční trhy, například předvánoční. „Budeme přemýšlet, jak je rozšířit," řekl Zdeněk Navrátil. Diskutovat se bude také o tom, zda má město organizovat trhy ve vlastní režii, nebo si pořadatele najme. Dalším z návrhů je postavit stylově stejné stánky, v případě potřeby demontovatelné, a ty umístit dlouhodobě třeba do prázdného prostoru před budovou ČSOB na náměstí Republiky. Jednotliví zájemci by si je mohli pronajímat.

Na termínech trhů pro letošek se podle starosty už pracuje. „Jeden z nich určitě bude 18. dubna, kdy se otevře náměstí se všemi jeho novými prvky. Když to dovolí počasí, bude v plném provozu i kašna a její světelný režim," informoval starosta Navrátil. Deníkem osloveným lidem se nápad na rozšíření trhů ve městě líbí. „Líbily by se mi trhy řemeslné nebo s regionálními výrobky," poznamenal Jan Lán ze Žďáru. „Kdyby byla možnost pravidelně nakupovat od farmářů, ráda bych ji využila," míní Marie Semerádová.

Město už v roce 2010 povolilo farmářský trh,výsledkem akce společnosti, jež si náměstí pronajala, ale byl obvyklý „mišmaš", rozčarování a nespokojenost lidí se sortimentem.

Slibovanou čerstvou zeleninu a ovoce, domácí uzeniny, sýry, pečivo či květiny hojně doplňovaly filmy na DVD, levné knihy i oblečení. První „skutečný" farmářský trh město pak uspořádalo ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody v září 2013. Loni se prostor náměstí Republiky pro podobné akce uzavřel kvůli jeho celkové opravě.

Březnové setkání radních s obyvateli Žďáru se mimořádně uskuteční nikoli první, ale až druhou středu v měsíci, tedy 11. března. Setkání na téma městských trhů začne v 16.30 hodin ve velké zasedací místnosti městského úřadu.