„Televize byla stará asi dvacet let, co má ještě vzadu ten ‚čumák'. Pak jsem se doslechla, že tohle prý dost hoří, to jsem vůbec netušila. Sama od sebe, byla vypnutá a takzvaně blafla," popsala osudný čtvrtek majitelka bytu Hana Koláčková.

„Synové byli doma, snažili se požár hasit, vypnuli pojistky, i sousedé přispěchali na pomoc, než jsem já doběhla z práce. Ale šlo to strašně rychle, vůbec se to nedalo uhasit," popsala Koláčková.

Hasiči škodu odhadli na milion korun. V bytě už dokončila práci sanační firma a rodina teď čeká na to, až záležitost vyřídí pojišťovna.

Čtyřčlenná rodina přechodně bydlí, kde to jde. Bezprostředně po požáru našla útočiště u známých, pak na ubytovně, teď pomohly s ubytováním žďárské sociální služby.

Do vyhořelého bytu už Koláčkovi mohou, ale moc použitelného v něm nezůstalo. „Byl to hrozný pocit, když jsme tam pak přišli. To nevíte, na co myslet dřív, byly tam důležité věci, a nejen doklady, ale třeba i vzpomínky. Je to těžké," svěřila se Hana Koláčková, jak rodina situaci snáší. „A to, co požár nezničil, zase není kde uložit," dodala.

Koláčkovi jsou velice vděční za nezištnou pomoc svých sousedů. „Všem moc a moc děkujeme. Pomohla nám rodina, sousedi, kamarádi, ale i neznámí lidé, takže vlastně ani nevíme, kdo všechno pomohl," řekla Hana Koláčková dojatě.

I to, co požár nezničil, je nasáklé pachem kouře, jako celý byt. „Nedá se tam být, natož spát, i kdyby bylo na čem. Přáli bychom si teď moct co nejdřív začít s úklidem a vrátit se, prostě mít to už za sebou," poznamenala Koláčková.

Sbírku pro rodinu Koláčkových iniciuje Vít Bohumil Homolka z protějšího řeznictví. „Ale s nápadem přišli vlastně sami lidé ze sousedství. Všichni se tu znají, nádražní čtvrť je vlastně taková vesnice. Lidi se sami začali ptát, zda bychom my nechtěli něco takového zkusit," přiblížil Homolka nápad na pomoc sousedům.

Sbírka pro Koláčkovy má svá pravidla. „Domluvili jsme se s pracovníky sociálního odboru žďárské radnice, kde zajistí všechny úřední náležitosti, ať je sbírka oficiální," přiblížil Vít Homolka. Kasičky na příspěvky mají být k dispozici už tento týden.

Zapečetěné pokladničky na příspěvky pro místní rodinu budou na několika místech ve Žďáře. „Myslím, že v takovém případě kdo může, pomůže rád," okomentovala to Iva Sedláková ze Žďáru.

„Všem patří náš dík. Hned nabídli finanční pomoc, nábytek, oblečení. Neznámý pán třeba potkal syna a dal mu sáček plný ponožek, co se mimochodem zrovna moc hodily, ale to je jen jeden příklad z mnoha. Jsme za to vděční a moc děkujeme. Kdyby se jinému, nedej bože, něco také stalo, tak přispěcháme na pomoc," uzavřela Hana Koláčková.